Revija Foreign Policy Putina razglasila za najvplivnejšega na svetu
4. jan. 2013 13:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Revija Foreign Policy je za najbolj vplivnega človeka na svetu razglasila ruskega predsednika Vladimirja Putina. Natančneje Putin na lestvici zavzema drugo mesto, saj je prvo mesto ostalo prazno. V današnjem svetu namreč vsi čakajo, da odgovornost pri najzahtevnejših izzivih prevzame nekdo drug, to potezo pojasnjujejo pri reviji.
Avtor seznama je Ian Bremmer, predsednik Eurasia Group, ki se predstavlja kot eno vodilnih svetovalnih in raziskovalnih podjetij na področju globalnega političnega tveganja. Kot pojasnjuje, je njegov seznam nastal na podlagi "hitre, neformalne" raziskave znotraj podjetja. Vplivnost je v raziskavi opredelil kot sposobnost posameznika, da sam povzroči spremembe, ki občutno vplivajo na življenja in usode velikega števila ljudi.
Tako se je na vrhu lestvice znašel "Nihče". "Voditelji, ki bodo imenovani nižje na lestvici, se posvečajo lokalnim in regionalnim težavam in nimajo interesa in moči, da bi na svoja pleča sprejeli vse večje število transnacionalnih problemov," piše Bremmer.
Upoštevajoč to opazko se je na mesto najvplivnejšega zavihtel Putin. Čeprav ruski predsednik ni tako priljubljen, kot je bil nekoč, in njegova država nima več vpliva, kot ga je imela Sovjetska zveza, "nihče na planetu ni pridobil več domače in regionalne moči kot Putin".
Na mesto za Putinom se je uvrstil predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Ben Bernanke. Ta ima največ "vzvodov, ki jih lahko povleče, in gumbov, na katere lahko pritisne", ko gre za reševanje največjega gospodarstva na svetu. "Svet potrebuje močno ameriško gospodarstvo in Bernanke ima več neposrednega vpliva kot kdor koli drug glede tega, kdaj in kako se to zgodi," je poudaril Bremmer.
Na lestvici nato sledijo nemška kanclerka Angela Merkel, ki drži skupaj Evropo, ameriški predsednik Barack Obama, ki odloča o politikah najmočnejše države na svetu, ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi, ki je v "ključnem momentu v evropski zgodovini" zagotovil, da kri stare celine ni zastala.
Na sedmo mesto je Bremmer uvrstil kitajskega voditelja Xi Jinpinga, na osmo pa iranskega verskega voditelja ajatolo Hameneja. Na devetem mestu je direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde, na desetem pa savdski kralj Abdulah bin Abdul Aziz.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke