"Srečen sem, da smo se vrnili k temu imenu, ki nam je vsem še vedno pri srcu: Naprej, Italija," je na današnjem zasedanju sveta stranke v Rimu dejal Berlusconi. Njegove besede je pospremil aplavz okoli 800 funkcionarjev PdL, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
A Berlusconijeva Naprej, Italija se sooča z razkolom v lastnih vrstah. Okoli 60 poslancev, zvestih vodji dosedanje PdL Angelinu Alfanu, je že pred preimenovanjem napovedalo ustanovitev lastne politične skupine, imenovane Nuovo Centrodestra (Nova desnica). Pripadalo naj bi ji med 23 in 26 poslancev spodnjega doma parlamenta ter med 30 in 37 senatorjev. To je dovolj za zagotovitev podpore vladajoči koaliciji z Demokratsko stranko pod vodstvom premiera Enrica Lette, poroča dpa.
Alfano, ki je doslej veljal za Berlusconijevo desno roko, je po pogovorih, ki so potekali v petek pozno v noč, sporočil, da ne bo ostal ob svojem političnem mentorju Berlusconiju, ampak bo ustanovil svojo stranko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Sprejeti moram odločitev, za katero si nikoli ne bi mislil, da jo bom - da se ne pridružim stranki Naprej, Italija," je v petek zvečer izjavil Alfano, sicer notranji minister in podpredsednik v vladi premiera Lette. Ob tem je napovedal, da bo ustanovil Novo sredino, ki bi po nekaterih ocenah lahko v svoje vrste privabila okoli tretjino sedanjih poslancev PdL v poslanski zbornici in senatu.
43-letni Alfano je še dejal, da je tako odločitev sprejel, ker "so zadnji tedni pokazali, v kolikšni meri so v našem gibanju prevladale skrajne sile", še porča AFP.
Alfano je, kot je predtem poročala avstrijska tiskovna agencija APA, Berlusconiju postavil jasne pogoje za svoje sodelovanje v preimenovani stranki Naprej, Italija, a jih je slednji ignoriral. Alfano je med drugim zahteval, da bi kandidate za vse ključne položaje v stranki volili na demokratičen način. Poleg tega zahteva tudi, da Naprej, Italija ostane v vladni koaliciji do leta 2015.
77-letni Berlusconi pa je današnje ponovno ustoličenje stranke Naprej, Italija izkoristil tudi za ostre kritike na račun vlade premiera Lette, ki jo je doslej podpiral. Vladi po njegovem mnenju manjka poguma. Napadel je tudi Demokratsko stranko, ki da hoče njegovo glavo, pri čemer je mislil na glasovanje 27. novembra, ko naj bi senat odločal o izključitvi Berlusconija iz senata, poroča APA.
Berlusconi je bil avgusta pravnomočno obsojen na štiriletno zaporno kazen zaradi davčne utaje v primeru Mediaset. Demokratska stranka premiera Lette je odločena glasovati za izključitev medijskega mogotca. Berlusconiju zvesti poslanci PdL so sicer pripravljeni v primeru, da bi Berlusconi izgubil sedež v senatu, strmoglaviti vlado, še navaja APA.
Razkol v Berlusconijevi stranki - odpadniki so zvesti Letti, ne šefu Silviu
16. nov. 2013 11:17 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi je svojo stranko Ljudstvo svobode (PdL) danes preimenoval v Naprej, Italija in ji tako povrnil ime, ki ga je stranka imela, ko je bil prvič izvoljen v parlament leta 1994. Ob obuditvi svoje nekdanje stranke se je moral Berlusconi soočiti tudi z razkolom v lastnih strankarskih vrstah.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke