severa gjurin 1 Svet24.si

Družinska sreča Severe Gjurin

Meghran Princ Harry Svet24.si

Zaskrbljeni princ Harry razkril, zakaj ne bo ...

907452_099_liitjska Necenzurirano

Revizorka, ki je poslušala le glavna osumljenca ...

tanja frantar igor zabret Reporter.si

Skoraj 28 milijonov evrov poslov pod Golobovo ...

riera pm Ekipa24.si

Nora informacija! Albert Riera blizu vrnitve v ...

masterchef 3 obrez Njena.si

Slovo od skrivalnic: zmagovalec MasterChefa ...

ljudski vrt gw Ekipa24.si

Nogometašu Maribora umrl oče, a je proti Romunom...

Svet

Raziskava: Več je prijateljev na Facebooku, višja je stopnja narcisizma

Deli na:

Raziskovalci v ZDA so potrdili sum mnogih skeptikov globalnih družabnih omrežij in vzpostavili neposredno povezavo med številom prijateljev, ki jih ima določena oseba na omrežju Facebook, in stopnjo narcisizma, poroča makedonska tiskovna agencija Mia.

Raziskava, objavljena v reviji Personality and Individual Differences, je pokazala, da imajo tisti, ki so se uvrstili visoko na vprašalniku o narcistični osebnosti, na Facebooku večje število prijateljev, večkrat se označijo na fotografijah, ki jih objavijo, ter pogosteje spreminjajo svoj status in svojo nosilno fotografijo.

Uporabo Facebooka je z narcizmom sicer povezovalo že več predhodnih študij, tokrat pa gre za prvi pravi dokaz o neposredni povezavi med številom prijateljev na Facebooku in najbolj nevarnimi elementi narcistične osebnostne motnje. Vse pogostejši so tudi dokazi, da mladi ljudje postajajo vedno bolj narcistični in obsedeni s samopodobo.

Raziskovalci z univerze v Zahodnem Illinoisu so odkrili dva družbena dejavnika narcizma - velikanski ekshibicionizem in izkoriščanje drugih. Kot pravijo, morajo biti taki ljudje neprestano v središču pozornosti.

"Potrebnih je več raziskav, da bi lahko razumeli družbeno koristne in družbeno škodljive vidike Facebooka," je za britanski časnik The Guardian povedal vodja študije Christopher Carpenter. "Če je Facebook mesto, kamor se ljudje zatečejo, da bi ozdravili svoj ego in iskali družbeno podporo, moramo nujno raziskati tudi potencialno negativne vidike komunikacije prek tega družabnega omrežja," je še dodal Carpenter.