Revija Reporter
Svet

Rasmussen svari Rusijo, da ogroža varnost celotne regije

STA

3. jun. 2014 13:12 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je danes ob začetku zasedanja obrambnih ministrov članic zavezništva opozoril Rusijo, da ogroža varnost in stabilnost celotne evroatlantske regije. Je pa že napovedal, da bo Nato o morebitnem nameščanju sil na svojih vzhodnih mejah odločal šele na septembrskem vrhu zavezništva v Walesu.

Kot je dejal, so ruska dejanja v ukrajinski krizi "neodgovorna in nezakonita", s tem pa tudi resen izziv za "enotno, svobodno in miroljubno Evropo". Obrambne ministre članic Nata je pozval, naj takoj preučijo "kratkoročne in dolgoročne posledice krize za zavezništvo", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pozdravil je tudi današnjo napoved ameriškega predsednika Baracka Obame, da bodo ZDA namenile milijardo dolarjev za krepitev varnosti v Vzhodni Evropi, predvsem za financiranje dodatne prisotnosti ameriških vojakov v novih članicah. "Pozdravljam vodilno vlogo ZDA pri krepitvi varnostnih ukrepov," je dejal generalni sekretar Nata.

"Načrtujemo aktualizacijo naših obrambnih načrtov ter razvoj novih, pa tudi namestitve sil," je še dejal Rasmussen. A končna odločitev glede tega bo padla septembra na vrhu Nata v Newportu v Walesu. "Nato moramo narediti prožnejšega in učinkovitejšega," je dejal.

Predvsem baltske države in Poljska pričakujejo namestitev zavezniških vojakov na svojem ozemlju, da bi tako poslale jasen signal Rusiji pred morebitnimi akcijami, kakršne si je privoščila na vzhodu Ukrajine in s priključitvijo ukrajinskega polotoka Krim. Toda zaenkrat naj tovrstnega nameščanja Natovih vojakov ne bi podpirali v ZDA, Nemčiji, Franciji in Veliki Britaniji, navaja dpa ob sklicevanju na diplomatske vire.

Glede na načrte naj bi Nato v vzhodnoevropskih državah okrepil predvsem število vojaških vaj, pa tudi izobraževanja in urjenje vojakov, da bi na ta način skrajšali tudi reakcijski čas oboroženih sil in da bi bile na ta način sposobne hitrejšega odziva na morebitno invazijo z vzhoda, še poroča dpa.

Danes bo sicer v sklopu zasedanja obrambnih ministrov tudi sestanek Nata in Ukrajine, na katerem bodo razpravljali o pomoči zaveznic pri zagotavljanju učinkovitega delovanja ukrajinskih varnostnih sil. Gre za pomoč pri obrambnih reformah, torej pri posodabljanju vojske, in za krepitev prisotnosti v Natovem uradu za povezave v Kijevu.

Obrambni ministri imajo danes na dnevnem redu tudi kopico obrambnih tem, na primer obrambno načrtovanje in razvoj zmogljivosti, pobudo povezanih sil, koncept vodilnih držav, kibernetsko obrambo, pomorsko strategijo in sodelovanje s partnerji po letu 2014.

V tem kontekstu je znova pričakovati razpravo o problemu krčenja obrambnih izdatkov, ki bo predvidoma tudi ena osrednjih tem vrha. Generalni sekretar Rasmussen in Američani evropske zaveznice že vseskozi opozarjajo, da varnost ni zastonj.

V sredo bo v sklopu zasedanja še sestanek Nata in Gruzije ter razprava o Afganistanu v sestavi držav, ki sodelujejo v operaciji Isaf, predvsem o pripravah načrtovane misije Odločna podpora, s katero naj bi bil Nato v državi prisoten po letu 2014.