Revija Reporter
Svet

Prvi odzivi: Kamala Harris na soočenju boljša od Trumpa

STA
1 552

11. sep. 2024 12:32 Osveženo: 12:37 / 11. 9. 2024

Deli na:

Podpredsednica ZDA Kamala Harris

Facebook/Kamala Harris

Demokratka Kamala Harris se je v torkovem soočenju ameriških predsedniških kandidatov pred volitvami 5. novembra odrezala bolje od republikanskega tekmeca Donalda Trumpa, ocenjujejo ameriški mediji. Za zmagovalko soočenja so Kamalo Harris označili tudi sodelujoči v anketi, ki jo je televizija CNN izvedla takoj po televizijskem dvoboju.

Da se je Harris odrezala bolje, je v anketi CNN ocenilo 63 odstotkov registriranih volivcev, ki so spremljali soočenje, 37 odstotkov pa jih je menilo, da je zmagal Trump. Pred televizijsko debato so bili isti volivci enakomerno razdeljeni glede tega, kateremu od kandidatov bo šlo v soočenju bolje, in sicer jih je 50 odstotkov menilo, da bo uspešnejša Harris, prav tako 50 odstotkov pa jih več možnosti pripisovalo Trumpu.

Anketo so izvedli prek sporočil SMS, v njej pa je sodelovalo 605 registriranih ameriških volivcev, ki so izjavili, da so si ogledali soočenje, tako da njeni rezultati niso reprezentativni za celotno volilno telo.

Komentatorji ameriških medijev so precej enotni v oceni, da je Harris Trumpa v burni razpravi prisilila v obrambni položaj, uspela ga je tudi vreči iz tira, v soočenju pa je delovala bolj energično od tekmeca.

"V nekaj minutah je (Trump) z razprave o carinah prešel na opisovanje priseljencev, h kateremu se je ves večer večkrat vračal, kar lahko označimo le kot obliko histerije," je ocenil komentator časnika New York Times. Menil je tudi, da je Harris Trumpa večkrat uspelo izzvati na način, da je postalo jasno, da laže. "Soočenje je za Harris brezpogojen uspeh, ne le zato, ker je lahko opredelila sebe in svoje načrte, temveč tudi zato, ker ji je pri Trumpu uspelo najti šibke točke in ga prisiliti, da pokaže svoj pravi jaz."

Časnik USA Today ocenjuje, da se je Trump znašel v defenzivi zaradi svojih pravnih težav, nepriznavanja volitev, nasprotovanja nekdanjih zaveznikov in pozivov k napadu na Kapitol. Piše še, da je Harris skušala Trumpa vznejevoljiti in ukaniti, kar ji je večkrat uspelo, saj se je odzval s samoobrambo in jeznimi odgovori. Ocenjuje tudi, da je demokratska kandidatka v večjem delu razprave imela prevlado. Trump je večkrat spregovoril o priseljevanju, svoji priljubljeni temi, a je le s težavo vzdrževal dosleden napad in se pogosto opiral na znane in napačne trditve, ki so jih moderatorji popravljali, še piše.

"V prejšnjih soočenjih je bila Trumpova genialna poteza, da je svoje nasprotnike prisilil v obrambo. Harris je poskrbela za preobrat, tako ga je bil večino večera Trump v defenzivi," pa meni analitik časnika Washington Post. Ob tem izpostavlja, da je Harris ostala mirna, Trump pa se je jezil, demokratka je bila videti sproščena, republikanec pa nesrečen in občasno razdražen. "Harris je želela postati sprejemljiva za neodločene volivce. To ji je tudi uspelo," sklene časnik.

Spletni medij Politico pa izpostavlja, da je bil nastop ameriške podpredsednice proti nekdanjemu predsedniku, v katerem ga je večkrat spravila v past in ga vrgla iz ravnotežja, čisto nekaj drugega kot katastrofalna junijska razprava predsednika Joeja Bidna. Demokrati so s soočenjem dosegli zamenjavo vlog, na katero so upali po menjavi predsedniškega kandidata, še ocenjujejo Politicovi komentatorji.