Revija Reporter
Svet

Prometni zamašek ogroža ambicije predsedniškega kandidata

STA

2. maj. 2015 11:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zvezni tožilci so v petek v Newarku vložili obtožnice proti trem nekdanjim sodelavcem oziroma zaveznikom republikanskega guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja, ki se namerava potegovati za predsednika ZDA. Obtoženim zaradi zlorabe javnih virov za politično korist grozi več let zapora.

David Wildstein, Bridget Kelly in Bill Baroni so sklenili zaroto in štiri dni ob jutranji prometni konici blokirali večino dostopov do enega najbolj prometnih mostov v ZDA, do mosta George Washington, ki povezuje mesto New York s Fort Leejem v New Jerseyju.

Wildstein in Baroni sta delala pri javnem podjetju Port Authority, ki upravlja z mostovi, Kelljyjeva pa je bila namestnica šefa Christiejevega kabineta. Vsi trije so se tega domislili, ker so se hoteli maščevati demokratskemu županu Fort Leeja Marku Sokolichu.

Ta ni podprl Christieja na volitvah za drugi guvernerski mandat in trojica političnih udarnikov je zaradi tega septembra 2013 vzela za talce milijone ljudi. Po več ur so v prometu na mostu stali ljudje, ki niso mogli na delo, pa tudi reševalna vozila, gasilci, tovornjaki in šolski avtobusi.

Trije politični "geniji" so zamašek upravičili s prometno študijo, danes pa morajo hoditi s telesnimi stražarji ali pod masko, saj bi jih ljudje najraje vrgli z mostu, ki so ga zaprli. Promet je tam namreč nemogoč tudi v normalnih razmerah.

Christie že od izbruha škandala trdi, da ni vedel za zaroto in da pri njej ni sodeloval. V petek je izjavil, da se je resnica izkazala, ko je zvezno tožilstvo sporočilo, da ne namerava vložiti obtožnice proti njemu.

Wildsteinu grozi najmanjša kazen dveh let zapora, ker je sodeloval v preiskavi, druga dva pa bosta sedela dlje. Če bosta seveda obtožena, saj trdita, da Wildstein laže in zanikata krivdo.

Škandal je vrgel veliko senco na Christiejeve predsedniške upe. Četudi obtožnice proti njemu ne bo in res ni vedel, kaj delajo njegovi podrejeni, pa si volivci lahko le mislijo, kaj bodo počeli podrejeni, če mu bo uspelo priti v Belo hišo. Poleg tega škandal kaže zelo slabo sliko o Christijevih metodah dela, če je podrejenim lahko padla na misel takšna zarota.