Slovesne prisege so se udeležili številni predstavniki drugih držav, med katerimi pa ni bilo Španije. Kralja Felipeja VI. potomka judovskih priseljencev iz Evrope Sheinbaum ni povabila, ker se ni hotel opravičiti za škodo, ki naj bi jo povzročilo špansko osvajanje Amerik. Španija se je nato odločila za popoln bojkot inavguracije.
Med drugimi pa sta prišla prva dama ZDA Jill Biden in visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell, ki je Španec.
Sheinbaum je govorila o spremembah, vendar pa namerava nadaljevati politiko svojega predhodnika, med drugim z utrjevanjem socialne države in širitvijo železniškega omrežja, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Soočiti se bo morala s podobnimi težavami kot njen predhodnik, na čelu z nasiljem mamilarskih kartelov in migracijami, ki povzročajo napetosti s severno sosedo ZDA. V parlamentu bo imela podporo, saj stranka Lopez Obradorja Morena obvladuje oba domova.
Sheinbaum, ki je po izobrazbi fizičarka, je bila županja mehiške prestolnice, sodelovala pa je tudi pri dveh poročilih Medvladnega odbora za podnebne spremembe (IPCC) ZN za ocenjevanje okoljske znanosti v zvezi s podnebnimi spremembami.
Mehika ima 129 milijonov prebivalcev, v svoji zgodovini pa doslej še ni imela predsednice. Junija je Sheinbaum zmagala na predsedniških volitvah z obljubo, da bo nadaljevala politiko Lopez Obradorja.
Bivši predsednik ostaja zelo priljubljen in bi bil zlahka znova izvoljen, vendar ustava prepoveduje več kot en šestletni mandat.