Revija Reporter
Svet

Pred vrhom EU ogromno neznank glede brexita

STA

19. mar. 2019 14:20 Osveženo: 14:21 / 19. 3. 2019

Deli na:

Adijo, Evropa - Theresa May in Velika Britanija zapuščata EU.

Profimedia

Dva dni pred zasedanjem voditeljev članic EU, na katerem naj bi odločali o preložitvi brexita, ki je načrtovan čez deset dni, je še ogromno neznank. Nemčija in Francija London pozivata, naj končno jasno pove, kaj želi, saj da je potrpljenje na resni preizkušnji. Vse oči so tako uprte v London. Brexit bo zasenčil vse druge teme dvodnevnega vrha.

Negotovost glede brexita

Potem ko je predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow v ponedeljek dejal, da vnovično glasovanje o že zavrnjenem ločitvenem sporazumu ni mogoče, ne da bi bil ta bistveno spremenjen, vse kaže, da britanski parlament vsaj do vrha unije ta konec tedna ne bo še v tretje glasoval o izstopnem sporazumu, kot je bilo predvideno.

Po prvotnem načrtu naj bi britanska premierka Theresa May po tretjem glasovanju o ločitvenem sporazumu prišla na vrh v Bruselj s prošnjo za preložitev brexita. V primeru potrditve ločitvenega sporazuma, ki se sicer nikdar ni zdela verjetna, naj bi prosila za kratko preložitev do 30. junija, v primeru zavrnitve pa za daljšo.

V Bruslju, kjer nova pogajanja o izstopnem sporazumu še vedno odločno zavračajo, po neuradnih informacijah tudi kljub najnovejšemu razvoju dogodkov v Londonu pričakujejo, da bo Mayeva prišla na vrh s konkretnim in jasnim predlogom za preložitev brexita. Če se to ne bo zgodilo, ni mogoče izključiti možnosti, da unija brexit črta z dnevnega reda. A tudi v tem primeru bi negotovost glede brexita nedvomno zasenčila vse druge teme vrha.

Potrpljenje na resni preizkušnji

Nemčija je danes opozorila, da je potrpljenje na resni preizkušnji. "Resnično smo izčrpani od teh pogajanj. Pričakujem jasne in natančne predloge britanske vlade z utemeljitvijo, zakaj je preložitev potrebna," je danes v Bruslju poudaril državni sekretar na nemškem zunanjem ministrstvu Michael Roth.

Na vprašanje glede možnosti izrednega vrha o brexitu prihodnji teden je Roth odgovoril, da "nima apetita po nevsebinskih in zelo abstraktnih razpravah in pogajanjih o brexitu". "Dragi prijatelji v Londonu, prosim, ukrepajte. Čas se izteka," je prosil ter opozoril, da to ni igra, temveč gre za zelo resen položaj. Vzdušje je opisal kot "zelo slabo".

Tudi francoska ministrica za evropske zadeve Nathalie Loiseau je opozorila, da potrebujejo nekaj novega, saj sicer preložitev ni smiselna, ker bi ostali v isti slepi ulici. Tudi ona je izpostavila, da je na potezi London, ki mora predstaviti jasen in verodostojen načrt.

Dileme glede dolžine preložitve brexita

Glede vprašanja, za koliko časa naj se preloži brexit, v uniji ni enotnega mnenja. Marsikoga skrbi, da z dodatnim časom ne bi rešili ničesar, saj nič ne kaže, da bi to v Westminstru zagotovilo večino za ločitveni sporazum, za kar si prizadeva EU. Poleg tega je preložitev problematična zaradi majskih evropskih volitev.

Če Velika Britanija do evropskih volitev ne izstopi iz EU, mora v skladu z evropskim pravnim redom kot članica unije na njih sodelovati, kar ob nameri izstopa iz unije nima veliko smisla.

V EU še zlasti nočejo, da bi Britanci z eno nogo zunaj sodelovali v pogajanjih o večletnem proračunu za obdobje 2021-2027 in pri odločanju o menjavah na najvišjih položajih v institucijah EU, ki bo sledilo volitvam.

Takšne konkretne dileme so v ozadju sporočila EU, da je pri obravnavi morebitne britanske prošnje za podaljšanje prioriteta zagotoviti nemoteno delovanje institucij unije.

Časa do pet pred polnočjo 29. marca

Če soglasne odločitve o preložitvi ne bo, bo Združeno kraljestvo po 46 letih članstva 29. marca iz unije izstopilo brez dogovora, česar nihče ne želi - ne sedemindvajseterica ne britanski poslanci.

Nemška kanclerka Angela Merkel je danes izpostavila, da si bo do zadnjega trenutka do roka za brexit 29. marca prizadevala za urejen izstop, saj da so na kocki interesi Nemčije, Britanije in EU.

Tudi viri pri EU v Bruslju so v ponedeljek zatrdili, da lahko sedemindvajseterica britansko prošnjo za preložitev brexita obravnava tudi "uro pred polnočjo", torej tik pred načrtovanim brexitom 29. marca.

Med drugimi temami vrha EU sicer v ospredju odnosi s Kitajsko

Voditelji, med njimi slovenski premier Marjan Šarec, bodo sicer na dvodnevnem spomladanskem zasedanju, ki je tradicionalno posvečeno gospodarskim temam, razpravljali tudi o odnosu s Kitajsko pred vrhom EU in Kitajske, ki bo 9. aprila v Bruslju. Poleg tega bodo sprejeli sklepe o podnebnih spremembah in dezinformacijah.

eu , vrh , brexit