Revija Reporter
Svet

Požar v Kočanih: poškodovani se vračajo z zdravljenja v tujini, tudi iz Slovenije

STA

2. maj. 2025 19:11 Osveženo: 19:13 / 02. 5. 2025

Deli na:

Požar, ki je ponoči izbruhnil v klubu v mestu Kočani v Severni Makedoniji, je zahteval najmanj 51 življenj.

Foto BOBO

Z zdravljenja v tujini se danes v Skopje vrača še osem poškodovanih v požaru v nočnem klubu v Kočanih v Severni Makedoniji, od tega en iz Slovenije, dva iz Bolgarije in pet iz Turčije, so sporočili z makedonskega ministrstva za zdravje. Preiskava požara, ki je zahteval 62 življenj, bo po zagotovilih tožilstva končana do sredine junija.

V požaru v nočnem klubu v Kočanih je v noči na nedeljo, 16. marca, izgubilo življenje 59 ljudi, še trije so zaradi hudih poškodb umrli kasneje. Skoraj 200 je bilo poškodovanih.

Več kot sto poškodovanih so zdravili v 14 državah, po današnji vrnitvi osmih bolnikov pa jih na zdravljenju v tujini po navedbah makedonskega ministrstva za zdravje ostaja še 18.

Štiri poškodovane so po nesreči premestili tudi v Slovenijo, dva v UKC Ljubljana in dva v UKC Maribor. Eden od bolnikov v UKC Ljubljana se je v Severno Makedonijo vrnil minuli mesec, tako da bosta po današnjem dnevu na zdravljenju v Sloveniji ostala še dva.

Nekateri od poškodovanih, ki so se vrnili, so začeli rehabilitacijo v splošni bolnišnici v Kočanih, so še sporočili z ministrstva za zdravje, ki nenehno spremlja stanje bolnikov.

Glavni državni tožilec Ljupčo Kocevski je za makedonsko televizijo Alsat v sredo po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejal, da morajo preiskavo nesreče končati do 16. oz. 17. junija. Takrat se namreč izteče zakonski rok za preiskavo, ki šteje 90 dni.

Kot je še dejal, na primeru neprekinjeno dela 13 državnih tožilcev, razširitev seznama osumljencev in nato obtožencev z morebitnimi novimi imeni pa je po njegovih besedah mogoče pričakovati do zadnjega dne preiskave.

Vlada v Skopju je po tragediji sicer napovedala vrsto zakonskih sprememb, s katerimi naj bi povečali javno varnost, pristojnim organom pa dali več pooblastil za ukrepanje in zaostrili kazni za kršitelje.

Kot so ugotovili po požaru, je klub obratoval brez veljavnega dovoljenja in imel samo en vhod ter ni upošteval osnovnih varnostnih ukrepov.

V zvezi s požarom je bilo sostorilstva hujšega kaznivega dejanja ogrožanja varnosti doslej osumljenih 34 ljudi. Med njimi je tudi več visokih funkcionarjev, nekateri od osumljencev pa so v požaru umrli.