Revija Reporter
Svet

Potres v Mjanmarju bi lahko terjal na tisoče žrtev

STA

28. mar. 2025 18:40 Osveženo: 18:43 / 28. 3. 2025

Deli na:

Posledice uničujočega potresa v Sagaingu v Mjanmarju

Profimedia

Mjanmar je danes prizadel močan potres z magnitudo 7,7, ki so ga čutili v več državah v regiji. V Mjanmaru je tresenje tal zahtevalo več kot 140 smrtnih žrtev, na sosednjem Tajskem tri, povzročilo pa je tudi veliko gmotno škodo. Iz sveta in Slovenije ob potresu prihajajo izrazi podpore, humanitarne organizacije pa zbirajo pomoč za prizadete.

Žarišče potresa, ki je območje stresel ob 12.50 po krajevnem času, je bilo 16 kilometrov severozahodno od mesta Sagaing v osrednjem delu Mjanmara na globini deset kilometrov pod površjem Zemlje. Nekaj minut zatem je območje prizadel še popotresni sunek z magnitudo 6,4. Kasneje so zabeležili še več potresov.

Tresenje tal je bilo čutiti po vsej regiji, najmočneje pa v Mjanmaru in na Tajskem. O tresenju tal so poročali še iz Kitajske, Kambodže, Bangladeša, Indije, Laosa in Vietnama.

Mjanmarska hunta je po potresu razglasila izredne razmere v šestih najhuje prizadetih regijah v državi in zaprosila za mednarodno humanitarno, zdravstveno in tehnično pomoč. Izredne razmere so razglasili tudi na Tajskem.

Vodja mjanmarske hunte je v televizijskem nagovoru sporočil, da je umrlo 144 ljudi, več kot 730 jih je bilo poškodovanih. Po njegovih besedah se oblasti bojijo, da bi utegnilo število žrtev še narasti.

V Mjanmaru in na Tajskem je tresenje tal povzročilo tudi obsežno gmotno škodo. Porušile so se številne zgradbe in mostovi, poškodovanih je tudi več cest.

V mjanmarski prestolnici Naypyitaw se je nadstrešek urgentnega oddelka glavne mestne bolnišnice po navedbah očividcev zrušil na avtomobil. Ranjene v ustanovi s 1000 posteljami zdravijo zunaj. V mestu Mandalay se je porušilo več stavb, v Sagaingu pa starejši most.

Na Tajskem so na gradbišču 30-nadstropne stolpnice v Bangkoku umrli trije delavci, še 81 jih je ujetih v ruševinah. V tajski prestolnici se je sicer zaradi tresenja tal podrlo več stavb, ki so bile še v gradnji.

Mjanmar se je že pred potresom soočal z obsežno politično in humanitarno krizo, saj tam že štiri leta poteka državljanska vojna, ki jo spremlja huda gospodarska kriza. Mjanmarska infrastruktura in zdravstveni sistem sta uničena, zaradi česar Mjanmar ni pripravljen na takšno naravno katastrofo.

Pričakovati je, da bo obseg katastrofe v Mjanmaru znan šele čez čas, saj so mobilne povezave na prizadetih območjih zaradi potresa marsikje prekinjene, več deset tisoč ljudi pa je ostalo tudi brez elektrike.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izrazila pripravljenost EU nuditi pomoč, pomoč je ponudil tudi indijski premier Narendra Modi.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in zunanje ministrstvo sta izrazila sožalje prizadetim v potresu.

Ministrstvo je tudi sporočilo, da je v stiku s slovenskimi državljani na območju, ki so se obrnili nanj in da v sodelovanju z diplomatsko konzularnimi predstavništvi drugih držav nadaljuje zbiranje informacij.

Slovenska karitas in Unicef Slovenija zbirata denarno pomoč za prizadete preko SMS sporočil in nakazil na namenska računa.

Potresi so v Mjanmaru razmeroma pogosti, saj skozi središče države poteka tektonska prelomnica Sagaing. Tajska po drugi strani ne leži na potresnem območju. Potresi, ki jih tam čutijo, imajo večinoma žarišče v Mjanmaru.