Zakon, ki ga je sprejela Oklahoma, služi kot model za podobna zakona v Nebraski in Oregonu. Tiskovna agencija AP opisuje primer matere iz Nebraske, ki je leta 2005 v prometni nesreči izgubila sina. O pokojnem je hotela izvedeti kaj več in je pisala spletni strani Facebook, naj sinovo stran ohranijo.
Podjetje je v dveh urah odgovorilo s spremembo gesla in šele dve leti tožarjenja po sodiščih je materi zagotovilo ponoven dostop za deset mesecev, preden so stran povsem izbrisali.
Facebook sedaj, ko izve, da je nekdo mrtev, pretvori račun pokojnika v spominsko stanje. To pomeni, da lahko prijatelji še naprej vstopajo na stran in dodajajo spominska sporočila. Če je pokojnik za časa življenja to izrecno dovolil in če tako zahteva zakon, pa Facebook omogoči sorodnikom tudi dostop do podatkov na računu.
Novi zakoni pa odločanje o tem jemljejo iz rok Facebooka in spletno vsebino obravnavajo kot dediščino, s katero lahko razpolagajo zakoniti dediči, ki ga lahko ohranijo odprtega ali pa ga zaprejo.
Posmrten dostop do Facebooka za dediče umrlih
16. mar. 2012 9:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Po Oklahomi sedaj tudi ameriški zvezni državi Nebraska in Oregon pripravljata zakon, po katerem bodo morale družabne spletne strani, kot sta Facebook in Twitter, sorodnikom umrlih dovoliti dostop oziroma prevzem računov pokojnikov. Vsebina na družabni spletni strani se obravnava kot digitalna dediščina.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke