pirc musar bql Svet24.si

Tako je predsednica Pirc Musar zapela na koncertu ...

asfinag Svet24.si

Z avtoceste rešili izgubljeno mamo raco in devet ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Poraz Facebooka: ameriški strežniki niso "varen pristan" za podatke državljanov EU

Deli na:
Poraz Facebooka: ameriški strežniki niso "varen pristan" za podatke državljanov EU

Foto: Reuters

Sodišče Evropske unije je danes razveljavilo dogovor Safe Harbor oz. varen pristan iz leta 2000 o izmenjavi podatkov med EU in ZDA. Po oceni poznavalcev bi lahko odločitev imela daljnosežne posledice za spletno industrijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sodišče je razsodilo, da je prenos podatkov z družbenega omrežja Facebook v ZDA nezakonit. Sodišče je namreč ugotovilo, da strežniki v ZDA niso "varen pristan" za podatke državljanov EU.

Kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, je sodišče razsodbo sprejelo neobičajno hitro.

Odločitev sodišča velja za zmago borca za zaščito podatkov, avstrijskega državljana Maxa Schremsa, razsodba pa naj ne bi vplivala samo na Facebook, ampak tudi na okoli 4000 ameriških podjetij, ki bodo morala poslej svoje podatke hraniti tudi na strežnikih EU.

Generalni pravobranilec EU Yves Bot se je že konec septembra izrekel za razveljavitev 15 let starega sporazuma o izmenjavi podatkov med EU in ZDA.

Dogovor Safe Harbor ali v prevodu varen pristan, ki med Brusljem in Washingtonom obstaja od leta 2000, naj bi zagotovil, da so na obeh straneh Atlantika spoštovani enaki minimalni standardi varovanja osebnih podatkov.

Za ameriške organizacije in podjetja, ki pristanejo na zahteve iz Safe Harborja - in takih je več tisoč - se je doslej domnevalo, da izpolnjujejo evropske standarde varovanja podatkov, zato je bila izmenjava podatkov o državljanih EU z njimi dovoljena. Gre predvsem za podjetja, ki Evropejcem nudijo spletne storitve, njihove podatke pa hranijo na strežnikih v ZDA.

A še posebej po razkritjih žvižgača Edwarda Snowdna leta 2013 o tem, kako ameriška agencija za nacionalno varnost NSA izvaja množičen in nediskriminatoren nadzor tudi nad državljani EU, je Safe Harbor postal tarča kritik.

Na sodišče EU se je zaradi omenjenega dogovora obrnil Schrems, ki je podjetju Facebook na Irskem očital, da pošilja osebne podatke v ZDA, kjer ni zagotovljena ustrezna raven varovanja teh podatkov. Irski informacijski pooblaščenec je Schremsovo pritožbo zavrnil, saj da je Facebook pristal na Safe Harbour, a Schrems se je nato obrnil na irsko višje sodišče in to je za mnenje prosilo Sodišče EU.