Revija Reporter
Svet

Pokol v teksaški cerkvi: ubitih 27 ljudi, mrtev tudi napadalec

STA

5. nov. 2017 21:24 Osveženo: 12:37 / 06. 11. 2017

Deli na:

V vasi Sutherland Springs v Teksasu blizu mesta San Antonio je 26-leti belec Devin Kelley v nedeljo opoldne po krajevnem času stopil v baptistično cerkev in začel streljati, pri čemer naj bi ubil 26 in ranil 16 ljudi.

Med ranjenimi je po poročanju lokalnih medijev tudi dve leti star otrok, med mrtvimi pa 14-letna pastorjeva hči.

Policija motiva za napad še ne pozna, šerif okrožja Wilson nedaleč od mesta San Antonio Joe Tackitt pa je lokalnim medijem povedal, da so strelca ubili. Ni jasno, ali mu je smrtno rano zadal eden od vernikov ali kdo drug. Napadalec je namreč pobegnil in so ga našli mrtvega v avtomobilu nekaj kilometrov stran od prizorišča napada.

Oborožen je bil sicer z jurišno puško in oblečen v neprebojni jopič, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal predstavnik lokalnih oblasti Freeman Martin. Šlo je za belca, starega okoli 20 let, oblečen pa je bil v črno opremo, podobno vojaški, je še opisal.

V cerkvi je ubil 23 ljudi, dve osebi je ubil pred cerkvijo, ena oseba pa je umrla kasneje v bolnišnici. Nato je pobegnil, za njim pa je streljal oboroženi civilist. Pobiti so stari od pet do 72 let, guverner Teksasa Gregg Abbott pa je dejal, da gre za največji strelski pokol v zgodovini Teksasa in da nima besed za opis tega čistega zla.

Podobno je menil predsednik ZDA Donald Trump, ki se je na napad odzval med obiskom na Japonskem in sporočil, da spremlja zadevo. Zatem je na novinarski konferenci z japonskim premierjem Shinzom Abejem izjavil, da je šlo za "problem duševnega zdravja na najvišji ravni" in ne za problem prevelike dostopnosti do orožja.

"To je zelo zelo žalosten dogodek. To so bili veliki ljudje," je dejal Trump. "Imamo zelo veliko težav z duševnim zdravjem, tako kot jih imajo druge države," je še dodal ameriški predsednik. Strelca je opisal kot "zelo motenega posameznika z zelo veliko problemi v že dolgem časovnem obdobju".

Teksaška orožarska zakonodaja je sicer ena najbolj liberalnih v ZDA in orožje nosi praktično vsaka odrasla oseba. Kljub temu doslej tako hudega strelskega napada v Teksasu ni bilo. Leta 1991 je duševni bolnik zapeljal avtomobil skozi restavracijo in ubil 23 ljudi, natanko pred osmimi leti pa je vojaški psihiater v oporišču Fort Hood pobil 13 ljudi in čaka na usmrtitev.

Vas Sutherland Springs ima 400 prebivalcev in leži 48 kilometrov jugovzhodno od San Antonia.

Zadnji veliki strelski napad v ameriški cerkvi se je zgodil pred dvema letoma, ko je beli rasist vdrl v cerkev, kjer se zbirajo pretežno temnopolti verniki, v Charlestonu v Južni Karolini in pobil devet ljudi.

Strelski napadi so sicer v ZDA reden pojav zaradi enostavnega dostopa do orožja. Pred mesecem dni je strelec Las Vegasu iz hotelske sobe z avtomatskim orožjem pobil 48 ljudi, motiva za napad pa še vedno niso ugotovili.