Revija Reporter
Svet

Prizori kot iz Stare zaveze: oblaki požrešnih kobilic so se zgrnili nad vzhodno Afriko (FOTO)

STA

25. jan. 2020 6:00

Deli na:

Invazija puščavskih kobilic v Somaliji.

Reuters

Države vzhodne Afrike, ki so jih že prizadele suša in katastrofalne poplave, sedaj ogrožajo številne kobilice. Strokovnjaki so posvarili, da bi to lahko imelo uničujoče posledice za regijo. Gosti oblaki požrešnih kobilic se širijo vse od Etiopije in Somalije do Kenije.

Invazija kobilic v Etiopiji in Somaliji je po navedbah Organizacije Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (Fao) najhujša v zadnjih 25 letih, v Keniji v zadnjih 70 letih. Ob tem je Fao ocenil, da je v Keniji samo en roj na območju 2400 kvadratnih kilometrov, kar pomeni, da bi lahko tam bilo do 200 milijard kobilic, ki vsak dan pojedo za lastno težo hrane.

Če se bodo kobilice neovirano razmnoževale, bi se lahko njihovo število do junija povečalo za 500-krat. Razširile bi se v Ugando in Južni Sudan in tako ogrozile letino v regiji, ki že sedaj velja za najrevnejšo in najbolj ranljivo na svetu.

Vse to bi lahko povzročilo "veliko težavo v prehranski varnosti," je na današnji novinarski konferenci posvaril regionalni strokovnjak Guleid Artan. Dodal je, da so kobilice zadnji znak izrednih razmer v regiji, ki so se začele leta 2019 s sušo in v nekaterih delih končale z najhujšimi padavinami v zadnjih štirih desetletjih. Te so na vzhodu Afrike zahtevale več sto človeških življenj.

Do invazije kobilic po besedah Artana prihaja tudi po letu ekstremnih vremenskih razmer, v katerem je vzhod Afrike zabeležil osem ciklonov, največ v enem samem letu po letu 1976. Vse to je posledica otoplitve zahodnega dela Indijskega ocena.

"Vemo, da je vzhodna Afrika najbolj ranljiva za podnebne spremembe. Vemo, da bo ta regija priča še priča ekstremom," je opozoril Artan.