Revija Reporter
Svet

Po seriji tragedij letos manj vesel rojstni dan britanske kraljice

STA

17. jun. 2017 14:04 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Britanska kraljica Elizabeta II. danes praznuje 91. rojstni dan, ki ga zaradi nedavnega požara v stolpnici v Londonu in terorističnih napadov po kraljičinih besedah zaznamuje "zelo žalostno" vzdušje.

Kot je dejala v sporočilu ob svojem prazniku, je ta dan tradicionalno namenjen praznovanju, a se je letos žalosti težko povsem izogniti.

"Država je bila v zadnjih mesecih priča nizu strašnih tragedij," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejala kraljica. Veliko Britanijo sta namreč ta mesec poleg požara pretresla tudi dva teroristična napada v Manchestru in Londonu, v katerih je bilo ubitih skupno 30 ljudi.

Ob tem je kraljica izrazila hvaležnost ob široki pripravljenosti državljanov pomagati. "Med nedavnima obiskoma v Manchestru in Londonu sem bila močno prevzeta nad takojšnjo pripravljenostjo ljudi po vsej državi, da ponudijo tolažbo in podporo pomoči potrebnim," je dejala slavljenka.

Poudarila je, da so vsi Britanci, združeni v žalosti, enakovredno dolžni pomagati tistim, ki morajo zaradi poškodb ali izgube bližnjih znova zaživeti.

Elizabeta II. se je sicer rodila 21. aprila, a Britanci njen uradni rojstni dan praznujejo drugo soboto v juniju. Na ta dan v Londonu med drugim poteka vojaška parada, na kateri bo princ William tokrat jahal na konjskem hrbtu.

Kraljica Elizabeta II. na vrhu britanske monarhije kraljuje že rekordnih 65 let, kar je tudi najdlje kot katerikoli drugi monarh v britanski zgodovini. Ta naziv je pridobila leta 2015, s tem pa prehitela svojo praprababico kraljico Viktorijo.

Kraljica se je rodila 21. aprila 1926 v Londonu, skupaj z mlajšo sestro princeso Margaret pa sta se šolali doma. Prestolonaslednica je postala, potem ko je njen oče leta 1936 nepričakovano postal kralj. Študirala je pravo in ustavno zgodovino, da se je pripravila na svojo bodočo vlogo, prav tako se je učila umetnosti, glasbe, jahanja in plavanja. Je mati štirih otrok, v središče britanskega političnega življenja pa je stopila pri 25. letih, ko je njen oče leta 1952 nenadoma umrl.