Niels Kraaier iz lokalne pisarne Unicefa je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP opozoril, da ne gre več za reševalno misijo. "Zelo malo verjetno je, da bi preživeli," je dejal o pogrešanih.
Reševanje ovirajo odročnost lokacije, prekinjene cestne povezave, močno deževje in spopadi med plemeni v bližini. Upravitelj province Enga Sandis Tsaka je zato opozoril, da bi se lahko stanje še poslabšalo. Trenutno skušajo urediti evakuacijo skoraj 7900 ljudi, saj z gore Mungalo še naprej odnaša zemljo in kamenje. Pod plazovitim območjem teče tudi voda.
Satelitski posnetki so v ponedeljek pokazali velikanski obseg naravne katastrofe. Med drugim se vidi ogromen madež rumenih in sivih ruševin, ki je presekal zeleno grmičevje in prekinil edino cesto v regiji. Po navedbah britanskega BBC se je danes porušil tudi most južno od prizadetega območja in otežil pristop do njega.
Plazovito pobočje ima po ocenah površino treh ali štirih nogometnih igrišč, na njem so tudi do osem metrov velike skale, poroča avstralski ABC News.
K maloštevilnim izkopanim truplom bi lahko prispevala tudi kulturna verovanja. Prebivalci prizadetega območja namreč verjamejo, da težka mehanizacija ne sodi v bližino pogrešanih svojcev, ki so jih doslej večinoma poskušali izkopati z rokami, je poročal britanski BBC.
Številne mednarodne organizacije in države so že napovedale pomoč Papui Novi Gvineji, med drugim Svetovna zdravstvena organizacija in Kitajska. Avstralija je napovedala humanitarno pomoč v višini 1,5 milijona evrov, Nova Zelandija pa je danes obljubila za okoli 850.000 evrov pomoči, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Namestnik avstralskega premierja Richard Marles je danes povedal, da so v reševalno akcijo poslali helikopter Hercules, tovorno letalo C-17, intervencijske ekipe in 750 začasnih zatočišč za razseljene osebe.
Prizadeto območje je tako odročno, da je do njega mogoče priti skorajda izključno po zraku. Leži južno od ekvatorja, kjer so sicer pogosta močna deževja. Marca je zaradi zemeljskega plazu v bližnji provinci umrlo najmanj 23 ljudi.
Plaz na Papui Novi Gvineji pokopal 2000 ljudi, z gore še naprej drsi zemlja
28. maj. 2024 8:33 Osveženo: 14:05 / 28. 5. 2024
Oblasti na Papui Novi Gvineji bodo zaradi grožnje novega plazu evakuirale skoraj 7900 ljudi iz bližine plazovitega območja. Združeni narodi so opozorili, da je le malo verjetno, da bodo našli preživele pod plazom, ki je po ocenah v petek pokopal okoli 2000 ljudi. Zaenkrat jim je uspelo izkopati šest trupel.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke