Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Pekinžani se dušijo v smogu

Deli na:
Pekinžani se dušijo v smogu

Foto: Reuters

Prebivalci Pekinga se danes znova dušijo v gostem smogu. Vidljivost se je zmanjšala na nekaj sto metrov, število trdih delcev v zraku pa je za več kot 20-krat preseglo priporočeno raven.

Nad kitajsko prestolnico se vije siva meglica, v zraku pa je čutiti neprijeten vonj po industriji in kurjenju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Trdi delci PM2,5 so v nekaterih delih Pekinga presegli 500 mikrogramov na kubični meter, kažejo uradni podatki. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča, da raven teh delcev ne bi smela preseči 25 mikrogramov v 24 urah.

Indeks kakovosti zraka je dosegel vrh lestvice pri vrednosti 500, podobne rezultate pa je izmerilo tudi ameriško veleposlaništvo, ki prav tako spremlja kakovost zraka v 16-milijonski metropoli.

Kitajska mesta se pogosto spopadajo z visoko stopnjo onesnaženosti, h kateri največ prispevajo elektrarne na premog in industrija, vse bolj pa tudi cestni promet.

Z onesnaženim okoljem je povezanih več 100.000 prezgodnjih smrti, najbolj onesnaženih kitajskih mest pa so se začeli izogibati tudi turisti. V Pekingu so tako v prvih 11 mesecih lanskega leta našteli 10 odstotkov manj turistov, navaja AFP.

Kitajske oblasti so napovedale odločen boj proti onesnaževanju okolja in med drugim obljubile, da se bo koncentracija trdih delcev v Pekingu do leta 2017 zmanjšala za četrtino, v drugih večjih mestih, kot sta Šanghaj in Guangzhou, pa za deset do 20 odstotkov.