Revija Reporter
Svet

"Oči sveta so uprte v Škotsko"

STA

11. sep. 2014 13:20 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Škotska je pred tem, da bo krojila zgodovino, je danes na novinarski konferenci tujim novinarjem v Edinburghu dejal škotski premier Alex Salmond. Prepričan je, da bodo Škoti na referendumu prihodnji teden glasovali za neodvisnost, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na novinarski konferenci, ki jo je pripravil na dan, ko so natanko pred 17 leti Škoti izglasovali ponovno vzpostavitev lastnega parlamenta po skoraj 300 letih, je dejal, da bo glas "za" prihodnji teden pomenil nadaljevanje ustavne poti Škotske in življenjsko priložnost.

"Oči sveta so uprte v Škotsko. In svet vidi artikulirano, mirno in energično debato". "Škotska bo prihodnji četrtek glasovala 'za'", saj obljube nasprotnega tabora v zadnji minuti niso nikogar preslepile, niti jih ne bo "odprto ustrahovanje in zastraševanje" vlade v Londonu, je dejal po poročanju britanske medijske mreže BBC.

Ocenil je, da je kampanja proti neodvisnosti v zatonu. V zadnjem mesecu je namreč izgubila javnomnenjsko podporo, tako da zadnje ankete kažejo, da sta bloka izenačena.

V danes objavljeni anketi v časniku Daily Record, je sicer 53 odstotkov od tistih, ki se bodo gotovo udeležili referenduma 18. septembra, povedalo, da bodo glasovali proti, 47 odstotkov pa za, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zmanjšanje razlik med podporniki in nasprotniki neodvisnosti so zatresli politiko v Londonu.

Pod vodstvom britanskega premiera Davida Camerona so voditelji treh glavnih strank na Otoku tako v sredo obiskali Škotsko, da bi prepričali volivce, naj na referendumu zavrnejo neodvisnost. Škotski so obljubili nove pristojnosti in vztrajajo, da bo glasovanje proti neodvisnosti glas za spremembe.

Kampanja proti neodvisnosti pa je danes dobila spodbudo z novico, da sta banki Lloyds in Royal Bank of Scotland v primeru izglasovane neodvisnosti napovedali, da bosta svoja sedeža iz Edinburgha preselili v London. Bojita se namreč, da bi jima zaradi negotovosti in morebitne politične nestabilnosti po referendumu bonitetne hiše znižale ocene.