Revija Reporter
Svet

Obama ob obletnici bin Ladnove smrti nenapovedano obiskal Afganistan

STA

2. maj. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriški predsednik Barack Obama je prispel na nenapovedan obisk v Afganistan, na dan prve obletnice smrti terorističnega voditelja in sovražnika ZDA številka ena Osame bin Ladna. Uradno naj bi Obama v Kabulu podpisal sporazum o strateškem partnerstvu med ZDA in Afganistanom, ki naj bi zagotovil dolgoročno prisotnost ZDA v deželi pod Hindukušem.

Obama je v ameriško vojaško oporišče Bagram pri Kabulu prispel ob izjemno strogih varnostnih ukrepih in v zavetju noči, poroča ameriška tiskovna agencija AP. Na afganistanskih tleh naj bi se mudil okoli sedem ur.

Njegova pot v Afganistan nosi izjemen simbolen pomen, še posebej za Obamo, ki je že krepko sredi volilne kampanje za nov predsedniški mandat, navaja AP. V deželo pod Hindukušem je prišel ravno leto dni potem, ko so ameriški vojaški specialci v pakistanskem Abotabadu nedaleč od Islamabada ubili bin Ladna, glavnega načrtovalca terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001.

V Kabulu je Obama z afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem podpisal sporazum, ki bo omogočil nadaljnjo ameriško prisotnost v Afganistanu tudi po zaključku bojnih operacij in umiku zavezniških sil. To je predvideno do konca leta 2014, 13 let po začetku mednarodne intervencije v tej srednjeazijski državi.

Obama je okoli 23.30 po srednjeevropskem času tudi nagovoril javnost. Američanom in Afganistancem je sporočil, kako napredujejo vojna prizadevanja v deželi pod Hindukušem eno leto po bin Ladnovi smrti. Po napovedi AP je Obama sporočil, da se vojna končuje, a da se ameriška podpora Afganistanu ne.

Ameriško-afganistanski odnosi so bili sicer zadnje čase precej napeti, še posebej po incidentu, ko je ameriški vojak v morilskem pohodu po jugu države ubil 17 civilistov, med njimi tudi več otrok, in po zažiganju koranov v zaporu v Bagramu. To je še dodatno okrepilo napade talibanov na ameriške vojake, pa tudi napade afganistanskih vojakov na njihove zahodne mentorje, predvsem ameriške vojake.