Revija Reporter
Svet

Ob obletnici Arafatove smrti Abas kritizira Hamas in Izrael

STA

11. nov. 2014 14:14 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Ramali na Zahodnem bregu so danes obeležili deseto obletnico smrti Jaserja Arafata. Arafatov naslednik, sedanji palestinski predsednik Mahmud Abas je ob tem kritiziral dejanja Izraela na območju mošeje Al Aksa, pa tudi gibanje Hamas, ki da skuša "uničiti" prizadevanja za narodno enotnost med Palestinci.

Na shodih v Ramali in drugih mestih na Zahodnem bregu se je ob današnji obletnici zbralo na desettisoče Palestincev, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vzklikali so slogane v podporo Arafatu in Abasu ter mahali s palestinskimi zastavami in rumenimi prapori gibanja Fatah, ki ga je pred več kot pol stoletja ustanovil Arafat, danes pa ga vodi Abas.

Abas je v govoru ob obletnici Arafatove smrti Hamasu očital, da stoji za serijo bombnih napadov, ki so konec minulega tedna odjeknili na območju Gaze in so bili usmerjeni proti tamkajšnjim ciljem Abasovega gibanja Fatah. Zaradi napadov so odpovedali slovesnost, ki naj bi ob obletnici Arafatove smrti ta ponedeljek prvič doslej potekala v Gazi.

"Tisti, ki so povzročili eksplozije v Gazi, so voditelji Hamasa, oni so odgovorni," je dejal Abas in obenem rivalskemu gibanju očital, da skuša "sabotirati in uničiti palestinski nacionalni projekt", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Fatah, ki nadzoruje Zahodni breg, in Hamas, ki ima od leta 2007 oblast v Gazi, sta pred meseci podpisala spravni dogovor in nato oblikovala vlado narodne enotnosti, s čimer naj bi se končalo več kot sedem let sovražnosti med njima. A odnosi ostajajo napeti, nova vlada s sedežem v Ramali pa svoje oblasti v Gazi zaenkrat še ni uspela zares uveljaviti.

Po Abasovem govoru se je že odzval Hamas in njegove očitke zavrnil kot "mrežo laži, žalitev in dezinformacij". Predsednika so označili kot "sektaškega in pristranskega". "To, kar potrebuje palestinski narod, je pogumen predsednik," je poudaril tiskovni predstavnik Hamasa Mušir al Masri.

Abas je danes spregovoril tudi o spopadih, ki zadnje štiri mesece vse pogosteje pretresajo vzhodni del Jeruzalema. Še posebej zaskrbljujoči so incidenti na območju mošeje Al Aksa, zaradi katerih je Izrael pred dnevi celo zaprl to območje, kar je sprožilo val ogorčenja med Palestinci in tudi v tujini.

Območje mošeje Al Akse je tretji najsvetejši kraj islama, pa tudi najbolj svet kraj za jude, ki ga pojmujejo kot Tempeljski grič, ker naj bi tam nekdaj stala dva judovska templja. Nemuslimani lahko obiščejo območje, a judovski verniki tam ne smejo moliti, to smejo le muslimani.

Napetosti so se okrepile, potem ko so skrajno desne judovske skupine začele znova glasneje terjati pravico do molitev na tem kraju, nakar so se pojavile govorice, da nameravajo izraelske oblasti status quo spremeniti in judom dati to pravico.

Krivdo za zadnji val nasilja je Abas pripisal Izraelu in obiske judov na območju Al Akse označil kot "provokacijo". Od izraelskih oblasti je zahteval, da te obiske preprečijo. "Pozivamo vas, da vaše naseljence in skrajneže obdržite stran od Al Akse. Ne bi jim smeli dovoliti vstopa," je terjal Abas.

Nasilje med Palestinci in Izraelci se sicer v zadnjem času nevarno stopnjuje tudi drugod, ne le na vzhodu Jeruzalema, zaradi česar se krepijo svarila, da bi utegnila izbruhniti nova palestinska vstaja, piše AFP.

Z Zahodnega brega danes poročajo o novi smrtni žrtvi. V spopadih med izraelskimi vojaki in okoli 150 Palestinci, ki so metali kamenje in molotovke, pri mestu Hebron je bil ubit 22-letni Palestinec. V ponedeljek sta bila v Izraelu v dveh ločenih napadih z nožem v Tel Avivu in na jugu Zahodnega brega ubita izraelski vojak in judovska naseljenka.