sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

aretacija Ekipa24.si

Vklenjen v lisice! Policija po prometni nesreči ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Ob 50. obletnici Maove uničujoče kulturne revolucije kitajski mediji o tem molčijo

Deli na:
Ob 50. obletnici Maove uničujoče kulturne revolucije kitajski mediji o tem molčijo

Foto: Getty Images

Kitajski voditelj Mao Zedong je na današnji dan pred 50 leti sprožil kulturno revolucijo, ki je državo pahnila v desetletje kaosa in nasilja. Državni mediji obletnice skoraj niso omenili, prav tako ni bil predviden noben uraden dogodek, nekaj pozornosti so ji posvetili zgolj uporabniki družbenih medijev.

Kitajski voditelj Mao Zedong je 16. maja 1966 sprožil kulturno revolucijo, s katero se je hotel znebiti političnih tekmecev. Prav tako je pozval mlade, naj očistijo kitajsko družbo. Kulturna revolucija, ki se je končala šele z Maovo smrtjo leta 1976, je pustila globoke rane v kitajski družbi, ki se še vedno niso zacelile.

Glavni državni mediji obletnice v današnjih izdajah skoraj niso omenili in so poročali predvsem o napetostih v Južnokitajskem morju in drugih aktualnih notranjepolitičnih temah, poroča BBC.

Nekaj pozornosti so ji posvetili uporabniki družbenih medijev, a so cenzorji večino komentarjev izbrisali. Uporabnik spletne strani Weibo, kitajske različice Twitterja, je objavil fotografijo naslovnic petih velikih kitajskih časnikov in nobeden od njih ni omenil kulturne revolucije.

Številni so izrazili zaskrbljenost, da bi se podobna revolucija lahko zgodila pod sedanjim predsednikom Xi Jinpingom, ki je sprožil kampanjo proti podkupljivim uradnikom in okrepil nadzor nad civilno družbo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Kri kulturne revolucije ni izginila, mrtva telesa so še topla," se je glasil eden od zapisov, ki je bil izbrisan. "Zavrnitev tega, kar se je dogajalo med kulturno revolucijo, je še vedno dolžnost vsakega državljana."

O obletnici enega najbolj kaotičnih obdobij v nedavni kitajski zgodovini so poročali mediji v Hongkongu, kjer imajo zaenkrat še več medijske svobode kot na celini.