Egipčani so novo administrativno prestolnico, ki še nima imena, začeli graditi leta 2015, tako zaradi preobremenjenosti Kaira s prebivalci, razpršenosti vladnih zgradb po mestu, prometa, kot tudi želje postati prestolnica po mednarodnih merilih, kjer si želijo v prihodnje gostiti olimpijske igre in svetovno prvenstvo v nogometu. Končana naj bi bila leta 2030.
Ko bo nova prestolnica, ki naj bi stala 60 milijard dolarjev, polno naseljena, naj bi v njej živelo 6,5 milijona prebivalcev. Novo mesto ne bo samo administrativno središče, namen je, da postane novo globalno središče z močnim gospodarstvom in živahnim mestnim življenjem. Vlada je pokazala zanimanje, da gosti olimpijske igre.
Tudi Indonezija namerava seliti glavno mesto iz Džakarte na Javi v novo mesto v provinci Vzhodni Kalimantan na otoku Borneo. Leta 2024 naj bi končali gradnjo vladnih in javnih zgradb, vključno s predsedniško palačo.
Južna Koreja si je omislila novo administrativno prestolnico v Sejongu, 120 kilometrov od Seula. Mesto raste od leta 2012, ko so tja preselili prve vladne uslužbence.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24