Bistvo Trumpove kampanje je bilo, da je demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton del pokvarjene elite v Washingtonu in ji ne gre zaupati, da bo lahko kaj spremenila na bolje.
Rhodes v knjigi z naslovom The World as It Is: A Memoir of the Obama White House (Svet kakršen je: Spomini Bele hiše Obame) piše, da se tudi sam ni mogel otresti občutka, da bi lahko vedeli, kaj se bo zgodilo. Trump je uporabljal podobno strategijo proti Clintonovi, kot jo je kampanja bivšega predsednika Obame leta 2008 v tekmi za predsedniško nominacijo demokratske stranke.
Obama je šel na volitve kot kandidat sprememb in je najprej prepričal demokratske volivce proti Clintonovi, nato pa še neodvisne proti republikancu Johnu McCainu. Američanom je bilo leta 2008 dovolj republikanske vladavine Georga Busha mlajšega. Clintonovo so vrgli v isti koš preteklosti kot Bushevo dinastijo, McCain pa je imel to nesrečo, da je bil republikanec.
Obama naj bi bil po porazu Clintonove vseeno povsem šokiran. Demokrati bi lahko videli kaj prihaja, vendar nekako niso mogli sprejeti, da lahko v današnji Ameriki zmaga karikatura kot je Trump, še posebej potem, ko so dvakrat izvolili temnopoltega kandidata, je zapisal Rhodes.
Obama je Rhodesu in sodelavcem po volitvah 2016 povedal, da razmišlja o tem, da je bila njegova zmaga morda prezgodnja za desetletje ali dve. "Mogoče smo potisnili predaleč. Morda si ljudje le želijo nazaj v svoja plemena," je Rhodesu dejal Obama.
Obama naj bi se pred predajo oblasti Trumpu počutil kot lik iz filma Boter Michael Corleone, ker je vse kazalo, da se bodo zadeve končale po načrtu, vendar je na koncu prišlo do tragedije.
Rhodes v knjigi trdi, da ne on in ne Obama nista vedela, da je FBI sprožil preiskavo Trumpove kampanje zaradi sodelovanja z Rusijo. To sta izvedela šele, ko so bile volitve že končane. FBI je takrat vodil James Comey, ki je igral svojo igro. FBI je na primer uspel povsem skriti dejstvo, da poteka preiskava proti Trumpovi kampanji, preiskava Clintonove pa je bila obešena na vse zvonove.
Rhodes v knjigi omenja tudi odzive svetovnih voditeljev na razplet v ZDA. Nemška kanclerka Angela Merkel naj bi potočila solzo ob slovesu, Obamo pa je prevzela misel, da je Nemka ostala samoten branik liberalnih načel v sodobnem svetu.
Nova razkritja: Obama je bil ob Trumpovi zmagi povsem šokiran; Merklova se je v solzah poslovila od Obame
1. jun. 2018 6:00
Nekdanji tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Bele hiše Ben Rhodes v svoji knjigi opisuje šok predsednika Baracka Obame po volilni zmagi Donalda Trumpa novembra 2016, čeprav dodaja, da bi morali videti kaj se bo zgodilo, ker je Trump uporabil enako strategijo kot Obama, seveda brez rasizma in nestrpnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke