Osredotočili se bodo na vprašanji, kaj je ubilo Praljaka in ali mu je kdo pomagal pridobiti domnevni strup, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Praljak je po izreku pravnomočne sodbe, ki je zavrnila njegovo pritožbo, v sodni dvorani zavpil, da ni vojni zločinec in da ne priznava sodbe. Nato je iz temno rjave stekleničke domnevno spil strup, nato pa v bolnišnici v Haagu umrl.
Tiskovni predstavnik sodišča Nenad Golčevski je v sredo potrdil, da je Praljak umrl v bolnišnici v Haagu, potem ko je "v sodni dvorani popil za zdaj še neznano tekočino in mu je postalo slabo". V skladu s standardnimi postopki so na zahtevo haaškega sodišča nizozemske oblasti sprožile preiskavo, je dodal.
"Za sedaj se bo preiskava osredotočila na pomoč pri samomoru in kršenje zakona o zdravilih," so pozno v sredo sporočili z nizozemskega tožilstva.
Preiskovalci bodo tako podrobneje preučili, kako je lahko kljub poostrenemu nadzoru in varnosti v sodno dvorano prišla steklenička s strupom, kdo jo je priskrbel Praljaku, ki je bil sicer v haaškem priporu, ter ali je bila vsebina stekleničke strupena.
Tiskovni predstavnik nizozemskega tožilstva Frans Zonneveld v Haagu je danes za AFP potrdil, da so v steklenički našli "kemično snov", ki je lahko usodna za ljudi. Ni pa pojasnil, za kakšno snov naj bi šlo. Zonnenveld je še dodal, da bodo v kratkem izvedli obdukcijo Praljakovega trupla. "Obdukcija je naša prioriteta," je povedal.
Praljakova odvetnica Nika Pinter je danes novinarjem dejala, da obsojeni hrvaški general ni kazal nobenih znakov, da bo storil samomor. Novinarjem na poletu iz Amsterdama v Zagreb je še dejala, da je vedela, da bo težko prenesel 20 letno zaporno kazen.
"Nisem niti pomislila, da bi lahko storil kaj takega. Popolno razumem, da kot časten človek ne bi mogel lahko živeti z obsodbo vojnega zločinca in da bi ga s sodišča odpeljali vklenjenega", je izjavo Pinterjeve povzela hrvaška tiskovna agencija, Hina.
Praljak ni prvi, ki si je vzel svoje življenje oziroma umrl v času sojenja na haaškem sodišču. Je bil pa prvi, ki je storil samomor v javnosti. Leta 1998 se je v svoji celici ubil hrvaški Srb Slavko Dokmanović, istega leta je naravne smrti umrl bosanski Srb Milan Kovačević. Življenje si je v svoji celici vzel še nekdanji voditelj hrvaških Srbov med vojno na Hrvaškem Milan Babić, in sicer leta 2006. Istega leta so mrtvega v svoji celici našli še nekdanjega jugoslovanskega in srbskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je umrl zaradi infarkta.
Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je v sredo v prizivnem postopku potrdilo sodbe na prvi stopnji šestim bivšim visokim predstavnikom samooklicane medvojne hrvaške tvorbe Herceg-Bosne - bivšemu predsedniku vlade Herceg-Bosne Jadranku Prliću na 25 let zapora, bivšemu obrambnemu ministru Brunu Stojiću na 20 let, načelniku generalštaba Hrvaškega obrambnega sveta (HVO) Milivoju Petkoviću na 20 let zapora ter bivšemu šefu vojaške policije Valentinu Ćoriću na 16 ter šefu komisije za izmenjavo vojnih ujetnikov Berislavu Pušiću na 10 let. Praljaku, bivšemu načelniku generalštaba HVO, pa je potrdilo sodbo 20 let zapora.
Kako je Slobodan Praljak prišel do strupa?
30. nov. 2017 11:52 Osveženo: 16:57 / 30. 11. 2017
Nizozemski preiskovalci so uradno sprožili preiskavo samomora obsojenca haaškega sodišča, nekdanjega poveljnika bosanskih Hrvatov Slobodana Praljaka.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke