Revija Reporter
Svet

Newyorškemu teroristu grozita smrtna kazen in Guantanamo

STA

2. nov. 2017 7:35 Osveženo: 7:35 / 02. 11. 2017

Deli na:

29-letnik naj bi prisegel zvestobo Islamski državi.

Profimedia

Newyorški zvezni tožilci so 29-letnega priseljenca iz Uzbekistana Sayfulla Saipova včeraj obtožili terorizma, zaradi česar mu grozi smrtna kazen, predsednik ZDA Donald Trump pa je dejal, da bo upošteval predlog, da Saipova pošljejo v Guantanamo.

Policisti so ob tem streljali nanj in ga ranili, a ga je tožilstvo v sredo na invalidskem vozičku in z vklenjenimi rokami in nogami že spravilo pred sodnika, s katerim se je sporazumeval s pomočjo ruskega prevajalca, ne glede na to, da je v ZDA že od leta 2010.

Tožilci so poročali, da je Saipov v bolnišnici, prosil naj mu v sobi izobesijo zastavo skrajne skupine Islamske države (IS). Priznal je napad in dejal, da se zaradi tega, kar je storil, zelo dobro počuti.

Navdih za napad je dobil preko spletne propagande IS, pripravljal pa se je že dve leti. Pred tednom dni je poskusno najel avtomobil in vadil zavoje, da bi umoril čim več ljudi. Policija je zaslišala njegovega 32-letnega rojaka in prijatelja, za katerega pa za zdaj ni znano, ali je podobnih prepričanj.

Za dan napada si je izbral 31. oktober, ker takrat v New Yorku poteka velika parada ob noči čarovnic in je upal na gnečo. Do parade, ki se je sicer začela šele nekaj ur po napadu, ni mogel zaradi policijskega varovanja in je z izposojenim poltovornjakom zaoral po množici kolesarjev in pešcev na stezi ob reki Hudson na jugu zahodnega Manhattna nedaleč od Svetovnega trgovinskega centra.

V napad je umrlo pet argentinskih državljanov, Belgijka in dva Američana, poškodovanih je bilo 12 ljudi, od katerih jih je devet še vedno v resnem ali kritičnem stanju. Sprva je nameraval zapeljati po Manhattnu na vzhod do brooklynskega mostu, da bi umoril še več ljudi, vendar je trčil v šolski avtobus in potem tekal naokrog z zračnima pištolama, dokler ga niso ustrelil policisti.

Preiskovalci so na njegovem telefonu odkrili 90 video posnetkov in 3800 fotografij s tematiko IS. Našli so tudi kup nožev in besedila v čast islamu in IS. Namestnik newyorškega policijskega komisarja za obveščevalne zadeve John Miller je dejal, da je Saipov do črke sledil spletnim navodilom IS, kako je treba izvesti tovrsten napad.

Skrajneži IS priporočajo najem večjih vozil, s katerimi naj se napadalci zapeljejo na kraje z veliko ljudm ter da naj napadalci uporabijo za napade na Zahodnjake v njihovih domovinah vse, kar je priročno. To je bil prvi tak teroristični napad z avtomobilom v ZDA. V Veliki Britaniji, Franciji in Nemčiji so se začeli sredi lanskega leta.

Ameriški predsednik Donald Trump ni zamudil niti trenutka za politizacijo tragedije in skupaj z ameriško televizijo Fox News meče krivdo na demokrate. Glede na mnenja do Trumpu naklonjene televizije je kriv menda nekdanji predsednik Barack Obama, ker je v času Saipovega prihoda v ZDA vodil državo, Trump pa je po Twitterju zatrjeval, da je odgovoren tudi vodja senatne manjšine Chuck Schumer, ker je pred skoraj 20 leti sodeloval pri uzakonitvi programa loterije za zeleno karto.

Program, ki na leto državljanom držav iz katerih ni veliko priseljencev v ZDA, omogoča, da do dovoljenja za delo in bivanje pridejo z loterijo, se je začel v 90. letih prejšnjega stoletja, pri njem pa so sodelovali politiki obeh strank.

Trump je v sredo pozval k ukinitvi programa in sploh spremembi režima priseljevanja v ZDA, da bo to temeljilo na zaslugah oziroma na neki dodani vrednosti, ki jo lahko priseljenec prinese s seboj. Prav tako se je strinjal z ocenami na televiziji Fox, da bi bilo morda potrebno Saipova preseliti v Guantanamo. Po mnenju pravnih strokovnjakov za to ni nobene potrebe, saj ga lahko na smrt obsodijo tudi na civilnem sodišču.

V New Yorku po začetnem šoku življenje poteka po starih tirnicah, razen tega, da je videti malce več policistov in pripadnikov nacionalne garde. V nedeljo bo potekal veliki newyorški maraton s 50.000 udeleženci in dvema milijonoma gledalcev. Varnost bo okrepljena, meščani pa zagotavljajo, da bodo živeli naprej, kot so doslej.

20-letna Nayali Novoa, ki je v torek priskočila na pomoč s prevajanjem med policisti in argentinskimi žrtvami napada, je novinarjem iz vsega sveta, ki zasedajo območje napada zagotovila, da ne bo ničesar spreminjala. "Ne vem zakaj se to dogaja, vendar pa ne bom spreminjala življenja. Treba je živeti naprej," je dejala.