Revija Reporter
Svet

Nemški okoljski aktivisti so se prilepili na Siemensovo stavbo

STA

16. jan. 2020 16:02 Osveženo: 16:04 / 16. 1. 2020

Deli na:

Sedež Siemensa (fotografija je simbolična).

Siemens

Nemški okoljski aktivisti so danes v Erlangnu blokirali vstop v stavbo industrijskega konglomerata Siemens, ki namerava dobaviti opremo za prenovo železnice v avstralskem rudniku premoga. Med 10 in 15 protestnikov skupine Extinction Rebellion se je namreč prilepilo na vhodna vrata, je sporočila tamkajšnja policija.

Odločitev Siemensa, da dobavi opremo avstralskemu rudniku, je v preteklih tednih sprožila val ogorčenja med nemškimi okoljevarstveniki, v zgodbo pa se je vključila tudi švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg in aktiviste pozvala, naj pritisnejo na podjetje, da bo znalo sprejeti pravo odločitev.

Siemens, ki je zmagal na javnem razpisu, je namreč po odzivu okoljevarstvenih organizacij sporočil, da bo o poslu ponovno premislil, v nedeljo pa je izvršni direktor Joe Kaeser sporočil, da bo podjetje spoštovalo pogodbo in rudnik opremilo z železniško signalizacijo.

Iz podjetja so po današnjem protestu sporočili, da škode niso utrpeli ter da protestnikov ne bodo sodno preganjali, dokler bodo svoje nestrinjanje izražali na miren način. "Obstaja svoboda izražanja," so zapisali. Pregonu protestnikov se je odrekla tudi policija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Protestniki so se sicer prilepili na vrata, kasneje pa se rešili s pomočjo raztopila.

Siemensov posel z rudnikom je sicer vreden 18 milijonov evrov, predvideva pa vzpostavitev železniške signalizacije od rudnika Carmichael do pristanišča Abbot Point, ki se nahaja v bližini Velikega koralnega grebena. Gre za enega največjih rudnikov na svetu, v prihodnjih 60 letih pa naj bi v njem proizvedli 2,3 milijarde ton premoga.