Revija Reporter
Svet

Nemški finančni minister Schäuble: Sklad za reševanje bank ne sme biti trhel mehanizem

STA

13. maj. 2013 10:06 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Wolfgang Schäuble

Reuters

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je ocenil, da je treba k vzpostavitvi skupnega evropskega mehanizma za reševanje bank pristopiti v dveh korakih. Pri tem velja upoštevati sisteme, ki so že uveljavljeni v več državah, je zapisal v prispevku, danes objavljenem v britanskem časniku Financial Times.

Kot je opozoril Schäuble, bi za vzpostavljanje skupnega sklada za reševanje bank prek spreminjanja temeljne pogodbe EU porabili veliko časa.

Namesto, da bi najprej vzpostavljali skupen zakonit, a trhel mehanizem, s čimer bi preložili sanacijo bank, velja po njegovih besedah izbrati dvostopenjski pristop. Skladno z njim bi najprej uveljavili mehanizem, ki bi temeljil na mreži nacionalnih pristojnih organov.

"Namesto skupnega sklada za reševanje bank - za čigar napolnitev bi finančni sektor potreboval več let - bi model temeljil na nacionalnih skladih, ki že obstajajo v več članicah," je povedal nemški finančni minister.

Evropski voditelji so se junija lani zavezali k vzpostavitvi bančne unije, njihov načrt pa se je od tedaj precej naluknjal. Vprašanje, kakšna bo shema, je namreč obviselo v zraku, ogromno dvomov glede izvedljivosti pa je zlasti v Nemčiji.

Prvi korak na poti vzpostavitve enotnega bančnega nadzornika, v okviru katerega naj bi osrednja vloga pripadla Evropski centralni banki, naj bi bil z dokončnim sprejetjem pravnega okvira narejen do konca leta, zaživel pa naj bi prihodnje leto.

Drugi korak, ki predvideva uveljavitev mehanizma za reševanje bank, pristojnega tudi za zapiranje vrat nasedlih bank, pa je zelo nejasen, Evropska komisija pa naj bi zakonodajni predlog najverjetneje predstavila še letos.

Že pred tem prihaja v evropskem zakonodajnem postopku tudi do poskusa harmonizacije nacionalnih sistemov za reševanje bank.