Preiskali so mošeji v Berlinu in Bremnu, islamski center v Münstru in prostore društva libanonskih priseljencev v Dortmundu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Hezbolah kot tak sicer uradno v Nemčiji ne deluje in tudi nima nobenih prostorov. So pa dejavni člani in privrženci te milice, ki v Nemčiji med drugim zbirajo finančne prispevke za delovanje Hezbolaha. Po ocenah nemške obveščevalne službe naj bi bilo v Nemčiji okoli 1050 članov in podpornikov.
Odslej se ti člani in privrženci v Nemčiji ne bodo smeli več zbirati. Možno bo tudi zaseči njihovo premoženje. Prepovedana je tudi uporaba simbolov te organizacije, navaja dpa.
Kot še poroča dpa, je že decembra lani prepoved delovanja Hezbolaha na nemškem ozemlju odobril tudi nemški parlament. Vladajočo koalicijo krščanskih demokratov (CDU/CSU) in socialdemokratov (SPD) so podprli tudi liberalci (FPD), medtem ko so se v ostalih strankah (AfD, Levica in Zeleni) vzdržali.
Šiitska paravojaška milica Hezbolah je bila ustanovljena leta 1982 v Libanonu, da bi se borila proti izraelski okupaciji Libanona. Spopadi z izraelskimi silami pa so se nadaljevali tudi po koncu te okupacije, tudi oz. pretežno s terorističnimi metodami. Ima tesne povezave z Iranom.
V Nemčiji in tudi večini članic EU je bilo doslej prepovedano le Hezbolahovo vojaško krilo, medtem ko je celotna organizacija označena za teroristično le v ZDA, Veliki Britaniji, Kanadi in na Nizozemskem, pa seveda v Izraelu.
Odločitev v Berlinu so v Izraelu že pozdravili kot pomemben korak v globalnem boju proti terorizmu. Zunanji minister Izrael Kac je izrazil prepričanje, da so nemški vladi za ta korak hvaležne tudi "zmerne vlade držav na Bližnjem vzhodu in na tisoče žrtev Hezbolahovih napadov".
Hkrati je pozval druge evropske države in Evropsko unijo, naj sledijo nemškemu vzoru. Vsa Hezbolahova "družbena, politična in vojaška krila" je označil za teroristične organizacije. "In kot take jih je treba tudi obravnavati," je še dejal Kac po poročanju dpa.
Potezo nemške vlade so pozdravile tudi ZDA. Gre za "izraz odločenosti Zahoda v soočanju z globalno grožnjo, ki jo predstavlja Hezbolah", se je za dpa odzval ameriški veleposlanik v Berlinu Richard Grenell. Tudi on je pozval ostale evropske države, naj storijo enako kot Nemčija, da Hezbolah "ne bo imel nobenega prostora za delovanje" na tej celini.
Nemčija prepovedala delovanje Hezbolaha
30. apr. 2020 10:41 Osveženo: 10:42 / 30. 4. 2020
Nemška vlada je prepovedala aktivnosti proiranske libanonske milice Hezbolah na nemškem ozemlju in jo označila za šiitsko teroristično organizacijo, je danes sporočil nemški notranji minister Horst Seehofer. Policisti so zgodaj davi tudi preiskali štiri mošeje in društva, v katerih naj bi delovali šiitski islamisti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke