Revija Reporter
Svet

Nemčija deportira Afganistance, prvi so že v Kabulu

STA

15. dec. 2016 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nemčija bo deportirala okoli 50 Afganistancev, ki so jim zavrnili prošnjo za azil. Prvi so že prispeli v Kabul.

Nemčija je v Afganistan deportirala prvo skupino 34 Afganistancev, ki so jim zavrnili prošnjo za azil. Afganistanci so danes zjutraj z letalom prispeli v prestolnico Kabul iz Frankfurta, kot sta se Nemčija in Afganistan dogovorila oktobra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Na moj dom so prišli ob štirih zjutraj, mi nadeli lisice in me vrgli v avto," je na kabulskem letališču povedal deportiranec Ali Husaini. Dvaindvajsetletnik iz province Oruzgan je dejal, da je imel malo časa za pripravo na vrnitev v Kabul, na letališče pa so ga spremljali štirje policisti.

Afganistansko ministrstvo za begunce je sporočilo, da se je letos v državo prostovoljno vrnilo 10.000 Afganistancev, od tega 3000 iz Nemčije.

"Kam se vračamo? Ničesar nimamo tu, tu ni življenja, ni služb, ni varnosti," se sprašuje še eden od povratnikov Sedik Kočai.

Afganistanci v Nemčiji predstavljajo drugo največjo skupino prosilcev za azil. Največ prosilcev je iz Sirije.

Iz varnostnih razlogov so v preteklosti Afganistanci, ki jim niso odobrili azila, lahko ostali v Nemčiji. Nemški notranji minister Thomas de Maiziere pa je oktobra poudaril, da bodo z deportacijami poslali signal Afganistancem, da Nemčija sprejema le manjše skupine ljudi, ki bodo zaprosile za azil.

Nemška revija Spiegel je že v sredo poročala, da bo Nemčija v sredo v Afganistan vrnila prvo skupino zavrnjenih afganistanskih prosilcev za azil, a tega vlada v sredo ni želela komentirati.

Organizacija za človekove pravice Pro Asyl je včeraj organizirala protest na letališču v Frankfurtu. Član Pro Asyla Günter Burkhardt pravi, da je prepuščanje ljudi nejasni usodi v Afganistanu neodgovorno dejanje.

Na protestu se je zbralo več sto ljudi, ki se strinjajo s Pro Asylom, da zaradi varnostni deportacija Afganistancev nazaj domov ni odgovorna. Na shodu po letališču so med drugim vzklikali, da Afganistan ni varen in da je deportacija ustrahovanje. Med protestniki je bilo tudi nekaj članov leve stranke Die Linke.

Nemčija je sicer leta 2015 sprejela skupaj 890.000 prošenj za azil.