Revija Reporter
Svet

Nasprotniki trgovinskega sporazuma z ZDA Junckerju predali "čestitko"

STA

10. dec. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Organizatorji kampanje proti prostotrgovinskemu sporazumu med EU in ZDA so peticijo, pod katero so v rekordno kratkem času zbrali 1,1 milijona podpisov, včeraj izročili Evropski komisiji. Ker je predsednik komisije Jean-Claude Juncker včeraj praznoval 60. rojstni dan, so se pošalili, da mu prinašajo "čestitko".

S spletno peticijo podpisniki pozivajo institucije EU in članice povezave, naj ustavijo pogajanja z ZDA o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem partnerstvu (TTIP). Koalicija Stop TTIP je povezala več kot 320 organizacij iz 24 držav članic EU, tudi Slovenijo, zahtevan vsaj milijon podpisov podpore pa ji je uspelo zbrati v samo dveh mesecih.

Aktivisti opozarjajo, da bo kontroverzen sporazum TTIP - kot tudi podoben sporazum med EU in Kanado, znan pod kratico Ceta - korporacijam podelil nesorazmerno moč in ogrozil demokratičnost, pravno državo ter varstvo okolja in potrošnikov. Korporacijam bo med drugim omogočil tožbo držav pred zasebnimi arbitri, če bi te sprejele zakone, ki bi zmanjšali njihov dobiček.

Organizatorji so peticijo prinesli na sedež Evropske komisije v Bruslju. Pri tem so se opremili s plakati in si obraze zakrili z maskami predsednika Evropske komisije, ki da mu prinašajo "rojstnodnevno čestitko", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Juncker mora držati obljubo, da bo služil skupnemu dobremu in evropskim državljanom," je ob tem poudaril tiskovni predstavnik Stop TTIP Michael Efler. Kot je nadaljeval, evropski državljani ne želijo tajnih dogovorov, služiti skupnemu dobremu pa pomeni zaščititi javne službe ter okoljske, zaposlitvene in zdravstvene standarde nasproti interesom korporacij.

Peticijo je prevzel vodja pisarne evropske komisarke za trgovino Cecilie Malmström. Komisija je sicer septembra v naprej zavrnila evropsko državljansko pobudo proti TTIP, saj da njen cilj ustaviti leto in pol trajajoča trgovinska pogajanja presega namen mehanizma državljanske pobude in je zakonsko neveljaven. Skupina Stop TTIP se je zato obrnila na Sodišče EU.