1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Nasa: Na Marsu so obstajali primerni pogoji za življenje

Deli na:
Nasa: Na Marsu so obstajali primerni pogoji za življenje

Foto: Reuters

Raziskovalci ameriške vesoljske agencije Nasa so včeraj potrdili, da je raziskovalni robot Radovednost (Curiosity) v kamninah, ki jih je preiskal, odkril vodik, ogljik in kisik, kar so osnovni elementi, ki so potrebni za podporo življenja, kot ga poznamo.

"Ključno vprašanje te misije je, ali je Mars lahko omogočal okolje, primerno za življenje. Zdaj vemo, da je odgovor da," je objavil Michael Meyer, ki je glavni Nasin strokovnjak v programu za raziskovanje Marsa.

Rover Radovednost je z desetimi znanstvenimi instrumenti najbolj napreden robot, ki jih je človeštvo poslalo na kak drug planet. Preučil naj bi sestavo tal Rdečega planeta in našel tudi fizične dokaze, ali je na Marsu kdaj obstajalo življenje.

V vzorcu, ki ga je izvrtal iz sedimentarne kamnine, je odkril glinene minerale, sulfatne minerale in druge kemične spojine. Glede na analizo teh spojin so znanstveniki odkrili, da je voda, ki je pomagala oblikovati to kamnino, imela relativno nevtralen pH.

Okolje torej ni bilo ekstremno slano, preveč kislo ali oksidacijsko. "Našli smo okolje, primerno za življenje, in verjetno bi lahko, če bi bili tam, to vodo tudi pili," je opisal John Grotzinger iz Kalifornijskega tehnološkega instituta (CIT), ki sodeluje pri projektu Curiosity.

Okolje na Marsu bi tako zagotovo lahko omogočalo življenje mikrobov. "Vsi smo zelo navdušeni," je še dodal Grotzniger, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.