Revija Reporter
Svet

Napadalec z mačeto iz Louvra podal "svojo različico resnice"

STA

7. feb. 2017 14:23 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Osumljeni napadalec, ki je v petek z mačeto pri pariškem muzeju Louvre napadel skupino varnostnih sil, je preiskovalcem razkril svojo identiteto.

Potrdil je poročila, da je 29-letni Egipčan in da mu je ime Abdulah El Hamahmi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Osumljenec je v petek dopoldne v bližini Louvra z mačeto napadel skupino varnostnih sil, pri tem pa vzklikal "Alahu akbar", kar pomeni "Alah je velik". V napadu je lažje ranil vojaka, drugi vojak pa ga je v samoobrambi večkrat ustrelil v trebuh.

Osumljenec je do danes že toliko okreval, da lahko govori s preiskovalci in da jim je lahko podal "svojo različico resnice", je za AFP povedal anonimni vir.

Preiskovalci domnevajo, da osumljenec sicer živi v Združenih arabskih Emiratih in da je prišel v Francijo 26. januarja z letom iz Dubaja. Že junija lani je najel stanovanje v bližini Elizejskih poljan, štiri mesece preden je zaprosil za vizum.

Medtem se je AFP v Kairu javil nekdanji egiptovski policist Reda El Hamahmi in jim dejal, da je osumljenec verjetno njegov sin, ki naj bi bil v Parizu na poslovnem potovanju. Povedal je da ni kazal znakov radikalizacije.

"Bil je na službeni poti in ko je končal obveznosti, je obiskal muzej. Odpotoval naj bi v soboto," je dejal za AFP in dodal, da ima njegov sin v Saudski Arabiji nosečo ženo in sedemmesečnega sina.

Francoske oblasti so preiskale tudi Hamahmijev profil na Twitterju, saj je bilo nekaj minut pred napadom objavljenih več sporočil v arabščini. "V imenu Alaha ... za naše brate v Siriji in borce po celem svetu," je med drugim tvitnil.

V Franciji še vedno veljajo izredne razmere, ki so jih uvedli po napadih v Parizu novembra 2015 in vmes večkrat podaljšali. Na ulicah za varnost skrbi več tisoč vojakov in policistov s puškami, tudi v okolici Louvra, ki velja za eno najpomembnejših turističnih točk v Franciji.

Zaradi več terorističnih napadov v Franciji pa muzej beleži vedno manjše število obiskovalcev, lani so pozdravili okoli 7,3 milijona obiskovalcev, kar je 15 odstotkov manj kot leta 2015.