Zakon o sankcijah, ki ga je v sredo podpisal ameriški predsednik Donald Trump, po njegovem tudi kaže na popolno šibkost Trumpa, ki ga je kongres ponižal.
Potem ko sta prejšnji teden zakon s prepričljivo večino potrdila oba domova ameriškega kongresa, ga je v sredo za zaprtimi vrati podpisal še Trump.
Zakonu sicer ves čas ni bil naklonjen, ob podpisu pa je dejal, da ima o njem pomisleke, ker je "resno pomanjkljiv", ker omejuje predsednikove odločitve glede zunanje politike. Zakon mu namreč med drugim prepoveduje rahljanje sankcij proti Rusiji brez odobritve kongresa, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na njegovo nenaklonjenost sankcijam kaže tudi dejstvo, da je predlog zakona v podpis prejel že minuli petek, podpisal pa ga je šele v sredo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. S podpisom se je sicer izognil ponižanju, če bi kongres zavrnil njegov morebitni veto.
Tarča novih sankcij je predvsem ruski energetski sektor. Washington lahko uvede sankcije proti podjetjem, ki sodelujejo pri razvoju ruskih plinovodov in omeji nekatere ruske izvoznike orožja.
Medvedjev je na Facebooku še ocenil, da pomenijo nove sankcije "konec upanja v izboljšanje odnosov z novo ameriško administracijo". Meni tudi, da bodo v ZDA sledili novi koraki s ciljem odstranitve Trumpa z oblasti, poroča britanski BBC.
Moskva je v odgovor na sankcije že minuli teden od ZDA zahtevala zmanjšanje diplomatskega osebja v Rusiji do 1. septembra. Ruski predsednik Vladimir Putin je v nedeljo pojasnil, da bodo ZDA morale zmanjšati svoje diplomatsko osebje za 755 predstavnikov. Posvaril je tudi, da je Moskva pripravljena zaostriti protiukrepe.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je v sredo v odzivu dejal, da Trumpov podpis zakona "ne spremeni ničesar".
Rusko zunanje ministrstvo je ocenilo, da pomenijo nove ameriške sankcije grožnjo globalni stabilnosti. Poudarilo je, da gre za nevarno in kratkovidno politiko ter napovedalo nove povračilne ukrepe.
Kongres je sicer sankcije sprejel zaradi ruskega vpletanja v lanske volitve v ZDA in priključitve ukrajinskega polotoka Krim leta 2014.
Z omenjenim zakonom so ZDA uvedle sankcije tudi proti Iranu in Severni Koreji. Proti Iranu zaradi nadaljevanja raketnega programa in zaradi podpore regionalnemu terorizmu, proti Severni Koreji pa zaradi njenega raketnega in jedrskega programa.
Iran je sankcije danes kritiziral kot kršitev dogovora o iranskem jedrskem programu z veliki silami iz leta 2015. V odgovor je napovedal ustrezne in sorazmerne ukrepe. Namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči je na državni televiziji še dejal, da bodo o odgovoru skrbno premislili.
Pjongjang se na nove sankcije še ni odzval.
Moskva: Kongres je ponižal Trumpa, ZDA so sprožile trgovinsko vojno proti Rusiji
3. avg. 2017 9:51 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017
Ruski premier Dmitrij Medvedjev je zaradi novih sankcij obtožil ZDA, da so sprožile vseobsegajočo trgovinsko vojno proti Rusiji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke