Revija Reporter
Svet

Minister se je izločil iz preiskav ruskega vpletanja v volitve v ZDA

STA

3. mar. 2017 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Jeff Sessions

Profimedia

Pravosodni minister ZDA Jeff Sessions se je izločil iz vseh preiskav lanskoletnih splošnih volitev, ki zadevajo domnevno vpletanje Rusije.

To so mu svetovali v uradu za etiko ministrstva potem, ko je prišlo na dan, da se je lani srečal z ruskim veleposlanikom, čeprav je vse stike z Rusi zanikal.

Sessions je svojo odločitev sporočil na novinarski konferenci, ki jo je sklical potem, ko je Washington Post poročal, da se je lani v času predsedniške kampanje dvakrat srečal z ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom. Sessions je v času kampanje pomagal Donaldu Trumpu, med senatnim zaslišanjem pred potrditvijo na položaj pravosodnega ministra pa je zanikal, da bi imel kakršnekoli komunikacije z Rusi.

Nekateri demokrati zahtevajo njegov odstop, ker je na vprašanje demokratskega senatorja Ala Frankena odgovarjal pod prisego, kar pomeni, da se je Sessions namenoma ali nenamenoma zlagal. Tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer je pojasnil, da je Sessions v odgovoru mislil na srečanja z Rusi v svoji vlogi svetovalca v Trumpovi kampanji, ne pa v vlogi senatorja iz Alabame. Ameriški senatorji se redno srečujejo z veleposlaniki drugih držav.

Predsednik Donald Trump je tudi po tem razkritju poudaril, da ima še vedno polno zaupanje v Sessionsa in ne misli, da bi se moral minister izločiti iz preiskav. Zgodba z Rusijo pa se še širi. Časnik New York Times sedaj poroča, da se je tudi Trumpov zet Jared Kushner decembra lani skupaj z nekdanjim svetovalcem za nacionalno varnost Michaelom Flynnom v Trumpovi stolpnici v New Yorku srečal s Kisljakom.

Ameriški obveščevalci so odkrili, da je ruski predsednik Vladimir Putin naročil vdore v računalnike demokratske stranke in objave kočljivih informacij. Obveščevalci niso naravnost povedali, da je Rusija aktivno pomagala Donaldu Trumpu proti demokratski kandidatki Hillary Clinton, a Trumpovi kritiki zaradi poročil ameriških obveščevalcev ne dvomijo, zakaj se je Rusija vpletala v volitve.

O ruskem vpletanju teče več preiskav v kongresu, preiskavo vodi tudi pravosodno ministrstvo oziroma zvezni preiskovalni urad FBI. Demokrati zahtevajo ustanovitev urada posebnega preiskovalca, ker pravosodnemu ministru Sessionsu ne zaupajo. Ta se je zdaj izločil iz preiskave, ki še vedno ostaja v okviru pravosodnega ministrstva.