Logar se je včeraj na delovnem obisku v Bruslju srečal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta Davidom McAllisterjem, s katerim sta govorila o zunanjepolitičnih prioritetah slovenskega predsedovanja Svetu EU. Celotnemu odboru bo minister prioritete predstavil 14. julija.
Poleg tega se je Logar v vlogi visokega predstavnika za sodelovanje z Evropskim parlamentom v času predsedovanja sestal z voditelji političnih skupin liberalcev (Renew), Zelenih ter Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). Predvideno je bilo tudi srečanje z vodjo skupine socialdemokratov (S&D), ki pa je ostalo za pozneje.
Logar je v pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju dejal, da je Evropski parlament z lizbonsko pogodbo pridobil pomen in da želijo imeti čim boljše odnose s to institucijo. Sestanki so bili po njegovih besedah namenjeni predstavitvi prioritet in spoznavanju z vodji poslanskih skupin.
Minister je v pogovorih na kratko orisal prioritete predsedovanja, med katerimi je izpostavil odpornost ter krizno komuniciranje na področju zdravstva in kibernetske varnosti, predstavil je cilje v povezavi s konferenco o prihodnosti Evrope ter izhodišča za neformalni vrh EU in Zahodnega Balkana.
Ta prva izmenjava stališč je bila po njegovih besedah kakovostna. Ugotovili so, kje so stične točke in kje se stališča razlikujejo. To je ključno, saj želijo v času slovenskega predsedovanja v dialogu pripeljati najpomembnejše dosjeje naprej, da bo lahko EU uspešno odgovarjala na vse izzive, je pojasnil.
Iz Evropskega parlamenta je bilo v minulih mesecih slišati vrsto ostrih kritik glede razmer v Sloveniji, zlasti glede svobode medijev, ki so prihajale predvsem iz vrst socialdemokratov in liberalcev.
Na vprašanje, ali je kdo od njegovih sogovornikov včeraj odprl vprašanje svobode medijev v Sloveniji in konkretno vprašanje financiranja STA, je odgovoril, da ni tega odprl nihče in da ni o tem govoril z nikomer.
"Imel sem zelo dobre pogovore danes z vodji poslanskih skupin, zelo konstruktivne. Verjamem, da bodo takšni tudi v prihodnje," je dejal. Ob tem je obžaloval, da "s strani slovenskih predstavnikov v Evropskem parlamentu večkrat pride do dejavnosti, ko poskušajo Slovenijo v svojih razpravah postaviti na sramotilni steber".
Logar je ob tem tudi izrazil upanje, da se bodo vsaj v času predsedovanja omejili pri politiziranju domačih tem na evropskem parketu, saj da je to vsem v interesu. Na podlagi včerajšnjih pogovorov je izpostavil prepričanje, da bodo z vodji poslanskih skupin vse morebitne dileme uspeli uspešno razrešiti.
O razlogih za slovensko odpoved razstave slovenskih umetniških del v Bruslju, ki naj bi bila na ogled v času slovenskega predsedovanja, zunanji minister ni želel govoriti, saj da bo to povedal minister za kulturo Vasko Simoniti, ki je po njegovih besedah najbolj poklican za to, da poda pojasnilo.
Minister Logar je evroposlance obtožil sramotenja Slovenije
19. maj. 2021 7:42 Osveženo: 7:44 / 19. 5. 2021
Zunanji minister Anže Logar je včerajšnja srečanja z vodji nekaterih političnih skupin v Evropskem parlamentu v Bruslju označil za kakovostna. Nihče ni odprl vprašanja medijske svobode ali financiranja STA, je povedal. Ob tem je bil kritičen do nekaterih slovenskih evroposlancev, ki da "poskušajo Slovenijo postaviti na sramotilni steber".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke