Revija Reporter
Svet

Mehiški predsednik bo sodeloval s Trumpom, zidu pa ne bo plačal

STA

10. nov. 2016 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Mehiški predsednik Enrique Pena Nieto je izrazil pripravljenost na sodelovanje z Donaldom Trumpom. Mehika pa ne bo plačala zidu ne meji, so odločni Mehičani.

Mehiški predsednik Enrique Pena Nieto je v odzivu na izvolitev Donalda Trumpa za novega ameriškega predsednika izrazil pripravljenost na sodelovanje z njim. Mehiška zunanja ministrica Claudia Ruiz Massieu je ob tem ponovila, da Mehika ne bo plačala zidu, ki naj bi ga Trump postavil na mejo med državama, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Mehika in ZDA sta prijateljici, partnerici in zaveznici, ki bosta še naprej sodelovali z namenom konkurenčnosti in razvoja Severne Amerike," je mehiški predsednik zapisal na družbenem omrežju Twitter. "Verjamem, da bosta ZDA in Mehika še naprej gradili medsebojno odnose, sodelovanje in spoštovanje," je še zapisal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Kasneje je Pena Nieto sporočil, da sta se s Trumpom v "prisrčnem, prijateljskem in spoštljivem" telefonskem pogovoru, v katerem mu je čestital za izvolizev, dogovorila za srečanje, na katerem se bosta pogovorila o prihodnosti dvostranskih odnosov med državama.

Trump je sicer v volilni kampanji Mehičane označil za kriminalce, v primeru zmage na volitvah pa je obljubil, da bo na mejo z Mehiko postavil zid, s katerim bi preprečil prihode priseljencev iz Mehike. Severnoameriški prostotrgovinski sporazum Nafta z Mehiko in Kanado je označil za "najslabši dogovor kdajkoli".

Mehiška zunanja ministrica Claudia Ruiz Massieu je ob tem ponovila, da Mehika zidu, ki ga namerava Trump postaviti na meji z Mehiko, ne bo plačala. Poudarila je, da se s Trumpovo zmago mehiški odnosi z ZDA ne bodo končali, poroča dpa. Dodala je, da so so bili ves čas v stiku s kampanjo republikanskega kandidata.

Novi ameriški predsednik je v času kampanje obljubil tudi, da bo deportiral več milijonov migrantov, ki ne bodo imeli dovoljenj za bivanje v ZDA. Poleg tega je dejal, da bo tiste, ki se bodo skušali vrniti, zaprl. V ZDA živi 11 milijonov migrantov brez ustreznih dokumentov, ki prihajajo predvsem iz Latinske Amerike. Največ je Mehičanov, okoli 1,5 milijona pa je tudi državljanov Gvatemale.

Gvatemalske oblasti so izrazile upanje, da bo novi ameriški predsednik zaščitil migrante. "Gvatemala upa, da bo njegova administracija sprejela ukrepe, ki bodo omogočili priznanje dragocenega doprinosa, ki ga imajo migranti za ZDA. Upa tudi, da bodo njegove politike spodbujale in zagotovile spoštovanje, blagostanje in zaščito migrantov," je v odzivu na Trumpovo izvolitev zapisalo gvatemalsko zunanje ministrstvo.

Mehiški finančni minister Jose Antonio Meade je medtem izpostavil še, da je bilo mehiško gospodarstvo dovolj močno za soočenje z nestabilnostjo finančnih trgov in rekordnim padcem vrednosti mehiškega pesa, ki jih je povzročila Trumpova izvolitev za predsednika. Vrednost pesa glede na ameriški dolar je padla za 7,64 odstotka na 20,3 pesa za dolar.

Volitve po besedah finančnega ministra ne bodo imele takojšnjega vpliva na trgovanje in finančne tokove. Poudaril je, da ima Mehika inflacijo pod nadzorom, veliko pa ima tudi mednarodnih rezerv, ki znašajo 175 milijard ameriških dolarjev.