Revija Reporter
Svet

Med uporom zapornikov v Venezueli zagorelo: 68 ljudi je zgorelo in se zadušilo

STA

29. mar. 2018 11:24 Osveženo: 20:07 / 25. 7. 2024

Deli na:

Zaporniki so zažgali žimnice.

Profimedia

V mestu Valencia na severu Venezuele je v sredo umrlo 68 ljudi, ko je v zaporniških celicah na sedežu regionalne policije zvezne države Carabobo prišlo do upora zapornikov in požara, je sporočil državni tožilec Tarek William Saab.

Požar je izbruhnil, ko so zaporniki med uporom za talca vzeli paznika in zažgali ležišča 80x200 cm, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nevladna organizacija Okno svobode (Una Ventana a la Libertad), ki se zavzema za reformo zaporniškega sistema v Venezueli, je sporočila, da so nekateri zaporniki zgoreli, drugi pa so se zadušili.

Sprva so poročali o petih smrtnih žrtvah, državni tožilec pa je nato v vrsti tvitov sporočil, da je umrlo 66 moških in dve ženski, ki sta bili ponoči na obisku. Uvedli so preiskavo incidenta.

"Zagotavljamo vam, da bomo izvedli temeljito preiskavo za razjasnitev teh bolečih dogodkov, zaradi katerih žaluje več deset venezuelskih družin," je dejal Saab.

Po novicah o požaru se je okoli sedeža policije zbrala množica ljudi, ki je poskušala vstopiti v zgradbo. Potem ko je v enega od policistov priletel kamen in ga ranil, so množico razgnali s solzivcem.

"Sem obupana mati. Moj sin je bil tukaj en teden. Nobenih informacij nam niso dali," je za lokalne medije povedala neka ženska.

Oblasti so še potrdile, da je bil po požaru, ki je že pod nadzorom, ubit en policist, poroča britanski BBC.

Omenjena nevladna organizacija je odgovornost za incident pripisala pristojnemu ministrstvu in ministru zaradi slabih razmer v prenapolnjenih zaporih in kaotičnih razmer v regionalni policiji.

Ker v venezuelskih zaporih primanjkuje prostora, obsojenci kazen pogosto prestajajo v zaporniških celicah na policijskih postajah, kakršna je v Valencii. Te celice so namenjene začasnemu pridržanju osumljencev, ki čakajo na obtožnico ali obravnavo na sodišču, pridržani pa naj bi v njih preživeli največ 48 ur.

Organizacija Okno svobode ocenjuje, da je v priporih na policijskih postajah petkrat več zapornikov, kot je v njih prostora. "Vse policijske postaje v Venezueli se soočajo s podobnimi ali slabšimi pogoji prenapolnjenosti, pomanjkanja hrane in bolezni," je dejal Carlos Nieto iz te organizacije.

Po njihovih podatkih je lani v takšnih celicah zaradi nasilja, nezadostne prehrane ali tuberkuloze umrlo 65 ljudi, navaja francoska tiskovna agencija AFP.