Revija Reporter
Svet

Mayeva naj bi Bruselj prosila za preložitev brexita

STA

20. mar. 2019 5:54 Osveženo: 10:14 / 20. 3. 2019

Deli na:

Premierko Thereso May čakajo še naporni pogovori.

Reuters

Britanska premierka Theresa May naj bi pred četrtkovim vrhom EU danes uniji poslala pismo, v katerem bo uradno zaprosila za preložitev brexita, načrtovanega za 29. marec. EU pričakuje, da bo Velika Britanija predstavila jasen načrt, vse glasnejša pa so tudi opozorila glede možnosti, da Britanci iz unije izstopijo brez dogovora.

Mayeva, ki se skuša izogniti brexitu brez dogovora, naj bi pismo naslovila na predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska. Kot poudarjajo v Londonu, bi lahko v njem zaprosila za krajšo preložitev izstopa, do 30. junija, pa tudi daljšo preložitev, pri čemer se omenja eno- ali dvoletna preložitev brexita.

Britanska premierka si je sicer prizadevala, da bi britanski parlament najkasneje danes tretjič glasoval in podprl ločitveni sporazum, ki ga je z EU sklenila novembra lani. A je predsednik spodnjega doma britanskega parlamenta John Bercow v ponedeljek zavrnil možnost vnovičnega glasovanja o sporazumu, če bo ta ostal "praktično enak".

Britanski minister za brexit Stephen Barclay je v torek dal vedeti, da bi poslanska zbornica lahko o sporazumu, ki ga je že dvakrat zavrnila, glasovala prihodnji teden.

Če bi britanski poslanci dogovor potrdili, bi britanska vlada zahtevala krajšo preložitev. V primeru tretje zavrnitve pa je vlada opozorila na potrebo po precej daljši preložitvi izstopa iz povezave.

Glavni pogajalec EU za Brexit Michel Barnier je v torek izpostavil, da bosta pri obravnavi britanske prošnje za preložitev ključni dve vprašanji: ali preložitev krepi možnost ratifikacije ločitvenega sporazuma in ali potrebuje britanska stran več časa za spremembo politične izjave o prihodnjih odnosih.

Poudaril je tudi, da mora biti morebitna daljša preložitev povezana z nekim novim elementom, medtem ko naj bi bila kratka mogoča v primeru, če bi Britanci potrebovali nekaj dodatnega časa za sprejetje potrebne zakonodaje v primeru potrditve ločitvenega sporazuma.