Revija Reporter
Svet

Marine Le Pen grozi z zrušenjem vlade

STA

16. jul. 2025 10:49 Osveženo: 10:51 / 16. 7. 2025

Deli na:

Marine Le Pen

Profimedia

Francoski premier Francois Bayrou se sooča z ultimatom skrajno desne voditeljice Marine Le Pen, ki je zagrozila, da bo zrušila vlado, če ne bo opustil načrtov o drastičnih proračunskih rezih. Ti med drugim vključujejo tudi ukinitev dveh državnih praznikov. Le Pen je v torek ob predstavitvi opozorila, da bi lahko glasovali za nezaupnico vladi.

Le Pen, ki je vodja poslanske skupine stranke Nacionalni zbor (RN) v parlamentu, je opozorila, da bodo glasovali za nezaupnico, če premier Bayrou ne bo spremenil svojih načrtov glede proračunskih prihrankov.

"Ta vlada raje napada francosko ljudstvo, delavce in upokojence, kot pa da bi se lotila trošenja," je na družbenem omrežju X zapisala nekdanja dolgoletna voditeljica RN.

Bayrou je v torek v parlamentu predstavil predlog proračuna za leto 2026, s katerim naj bi zmanjšali javno porabo, pri čemer je napovedal načrt proračunskih prihrankov v višini približno 44 milijard evrov.

Da bi v skladu z načrti EU znižali javnofinančni primanjkljaj na tri odstotke BDP, bi ukrepi za stabilizacijo javnih financ po premierjevih besedah vključevali zamrznitev povečanja izdatkov na vseh področjih, vključno s pokojninami in zdravstvom, razen za servisiranje dolga in obrambni sektor.

Njegov predlog vključuje tudi ukinitev dveh državnih praznikov. Bayrou konkretnih predlogov ni podal, kot možnost pa je omenil velikonočni ponedeljek in 8. maj, ko v Franciji obeležujejo dan zmage.

Vodja RN Jordan Bardella je odpravo 8. maja označil za "neposreden napad" na francosko zgodovino, medtem ko je vidni član RN Jean-Philippe Tanguy dejal, da "nam je Bayrou dejansko pokazal sredinca", poroča bruseljski spletni portal Politico.

Če bo Le Pen vztrajala pri svoji grožnji, predsednik Emmanuel Macron tvega, da bo jeseni izgubil še enega premierja, potem ko je parlament decembra lani z nezaupnico odslovil desnosredinsko vlado Michela Barnierja. K odstopu je bil Barnier prisiljen po vsega treh mesecih na položaju predsednika vlade.

Nezadovoljni so tudi na levici. Jean-Luc Melenchon iz stranke Nepokorna Francija je pozval Bayrouja k odstopu in dejal, da "teh krivic ni več mogoče trpeti". Njegova strankarska kolegica Mathilde Panot pa je Bayrouja po poročanju francoske tiskovne agencije AFP obtožila, da je začel "socialno vojno".

Da bi vlada padla, mora predlog nezaupnice podpreti najmanj 289 od skupno 577 poslancev. Skrajno desna RN ima v spodnjem domu parlamenta največ, 123 poslancev, in za izglasovanje nezaupnice vladi potrebuje še glasove strank na levici.