Revija Reporter
Svet

Macron za ustavitev islamskega separatizma - Francija ne bo več sprejemala tuje imame

STA

19. feb. 2020 17:08 Osveženo: 17:14 / 19. 2. 2020

Deli na:

Predsednik Francije Emmanuel Macron bo postopno omejil sistem, po katerem Alžirija, Maroko in Turčija pošiljajo imame v Francijo, da pridigajo v mošejah.

Profimedia

Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da Francija ne bo več sprejemala okoli 300 imamov, ki jih letno pošiljajo druge države, kot so Maroko, Turčija in Alžirija. S tem želi ustaviti "islamski separatizem", je dejal. Predsednik turškega parlamenta Mustafa Sentop je v odzivu ocenil, da gre za "primitivno islamofobijo".

Manj kot mesec dni pred lokalnimi volitvami je Macron v torek dejal, da bo postopno omejil sistem, po katerem Alžirija, Maroko in Turčija pošiljajo imame v Francijo, da pridigajo v mošejah. Po njegovih besedah je sporazum o tem že dosegel z Alžirijo in Marokom, s Turčijo pa še ne. Namesto teh imamov bodo vzporedno povečali število v Franciji šolanih imamov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Dejal je, da je ukinitev tega sistema izjemnega pomena za omejitev tujega vpliva in zagotovitev spoštovanja francoskih zakonov.

Notranji minister Christophe Castaner je danes pojasnil, da namerava Macron omenjeno doseči do leta 2024.

Predsednik je omenjeno napovedal med obiskom v mestu Mulhouse na vzhodu Francije v okviru boja proti "islamskemu separatizmu". Napovedal je tudi okrepljen nadzor nad financiranjem verskih ustanov iz tujine, da bi lahko blokirali sumljive projekte.

Macron je obljubil ostrejše ukrepanje proti radikalizaciji in izolaciji muslimanov od drugih delov francoske družbe.

Izpostavil je, da ni sprejemljivo kršenje zakonov v imenu vere. Zavrnil je politični islam ter ob omembi Turčije dejal, da ne bo dovolil, da bi katerakoli država v Franciji gojila separatizem, pa naj bo verski ali politični. "Ne moremo imeti zakonov Turčije na francoskih tleh," je zatrdil.

S prihodnjim šolskim letom namerava tudi končati prostovoljni pouk tujih jezikov in kulture narodov migrantov, ki jih izvajajo učitelji, ki jih plačujejo tuje države, ker nad njim ni nadzora. Ta pouk, ki se imenuje Elco, zadeva devet držav (Alžirija, Hrvaška, Španija, Italija, Maroko, Portugalska, Srbija, Tunizija in Turčija) in okoli 80.000 učencev na leto.

Pogovori z omenjenimi državami že potekajo od leta 2016, pouk v okviru Elca pa bodo nadomestili z drugačnim, ki bo bolj pod nadzorom nacionalnega izobraževanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Ne morejo učiti stvari, ki izrecno niso združljive z zakoni republike ali z zgodovino, kot jo mi razumemo," je pojasnil svojo odločitev Macron.

Predsednik turškega parlamenta Mustafa Sentop je danes v odzivu Macronovo napoved boja proti islamskemu separatizmu kritiziral kot znak "primitivne islamofobije". "Francija bi se morala soočiti s svojo rasistično preteklostjo, polno pokolov, namesto da si izmišlja neobstoječega sovražnika, kot je islamski separatizem", je tvitnil Sentop.