Kot ocenjuje Verhofstadt, bi se s tem korakom lahko začel "proces ponovne vzpostavitve zaupanja med najpomembnejšima trgovinskima partnerkama na svetu".
"Očitno je, da so dosedanja razkritja že močno škodila odnosom med EU in ZDA ter ogrožajo sodelovanje v boju proti terorizmu in širše, kot so pogajanja o čezatlantskem trgovinskem in partnerskem sporazumu. Morda še vedno ne poznamo vseh razsežnosti prisluškovanja ZDA, a že na osnovi tega, kar je bilo razkrito doslej, je nujno, da se čim prej popravi škoda - in to se mora začeti z opravičilom," je še ocenil.
Verhofstadt sicer na tej točki ne zagovarja prekinitve prostotrgovinskih pogajanj, "a jasno je, da takšnega celovitega sporazuma ni mogoče formalno skleniti, dokler se ta zmeda ne počisti, se strani ne dogovorita o standardih varovanja zasebnosti in je dana formalna zaveza, da je vohunjenja za zavezniki konec."
Poslanec iz Slovenije Jelko Kacin (Alde/LDS), ki se je v imenu svoje politične skupine nedavno udeležil obiska delegacije odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve v Washingtonu, pričakuje, da bo v prihodnjem letu prišlo do utrjevanja zaupanja na najvišji ravni med EU in ZDA.
V ZDA so konec oktobra odpotovale delegacije treh odborov Evropskega parlamenta. Čeprav je bil obisk načrtovan, še preden so transatlantske odnose omajala razkritja žvižgača Edwarda Snowdna, je bila prisluškovalna afera ameriških obveščevalcev nato glavna tema pogovorov.
Kacin je s potekom in rezultati obiska ob robu tokratnega plenarnega zasedanja v Strasbourgu seznanil vodje nacionalnih delegacij v skupini Alde. Kot jim je povedal, "so Američani in ZDA v globoki zadregi in so pripravljeni in prisiljeni takoj investirati v ponovno izgradnjo medsebojnega zaupanja, ki ga ni več".
"Vrha EU in ZDA že dolgo ni bilo, potrebujemo ga, zato bo nujno v prihodnjem letu organizirati ne le vrh zveze Nato, ampak tudi vrh EU-ZDA. Prihodnje leto potrebujemo v Evropi tudi predsednika Obamo, če želimo preseči trenutno stanje odnosov."
Obenem je Kacin kolege iz drugih evropskih držav spomnil, da "je pomembna tudi odgovornost naših voditeljev za početje naših obveščevalnih služb. Nacionalni parlamenti se s tem problemom ukvarjajo odločno premalo. Naš parlamentarni angažma in preiskava, ki jo vodi Evropski parlament sta izredno pomembna."
Liberalci želijo, da se Kerry v evropskem parlamentu opraviči za ameriško vohunjenje
20. nov. 2013 11:25 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Vodja liberalcev (Alde) v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt je predsednika parlamenta Martina Schulza v torek pozval, naj na obisk povabi ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja. Ta bi moral namreč osebno nagovoriti poslance in se evropskim državljanom javno opravičiti za sporne dejavnosti ameriške agencije za nacionalno varnost v Evropi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke