Revija Reporter
Svet

Lech Walesa kritičen do Orbana, očita mu populizem in demagogijo

Aleš Žužek

14. okt. 2018 7:37 Osveženo: 7:42 / 14. 10. 2018

Deli na:

Lech Walesa je s sindikatom Solidarnost spravil na kolena poljske komuniste

arhiv Reporterja

Lech Walesa, ki je s svojim sindikatom Solidarnost spravil na kolena poljske komuniste, zadnja leta ni v preveč dobrih odnosih z Viktorjem Orbanom.

Pred dnevi, 29. septembra, je 75. rojstni dan praznoval legendarni poljski borec proti komunizmu Lech Walesa, ustanovitelj neodvisnega delavskega sindikata Solidarnost. Ta je v nekaj letih spravil na kolena poljsko komunistično oblast, ki je leta 1989 s stisnjeni zobmi dovolila omejene svobodne volitve, na katerih je zmagala Solidarnost.

Zasedla je skoraj vse sedeže, ki so bili na razpolago za svobodno izvolitev. Zmaga Solidarnosti poleti 1989 je bila usodna razpoka, ki je pokopala komunizem. Walesa je tako zaslužno dobil vzdevek mož, ki je spodkopal berlinski zid. Zato ni presenetljivo, da so se velikemu Poljaku priklonili tudi evropski voditelji, zbrani v Evropskem svetu, in podpisali rojstnodnevno voščilo za Waleso.

A voščila, kot so pred dnevi razkrili mediji, niso podpisali vsi predsedniki vlad članic EU. Manjkala sta podpisa poljskega premierja Mateusza Morawieckega in madžarskega Viktorja Orbana. Razlog, da manjka podpis poljskega premierja iz vrst vladajoče stranke Zakon in pravičnost (PiS), je seveda jasen.

Trenutna poljska oblast in Walesa so na različnih bregovih, saj je Walesa podpornik opozicijske desnosredinske stranke Državljanska platforma. Za Poljsko je že več kot desetletje značilno, da politično ni razdeljena na levico in desnico, ampak sta daleč najmočnejši dve desni stranki, ki se sklicujeta na Solidarnost – Državljanska platforma in bolj desni PiS.

Državljanska platforma je članica Evropske ljudske stranke (ELS), katere članice so tudi SDS, NSI in SLS, PiS pa Skupine evropskih konservativcev in reformistov. Razkol med Waleso in bratoma dvojčkoma Jaroslawom in (pokojnim) Lechom Kaczynskim, ki sta ustanovila PiS, je nastal, ker je Walesa po zlomu komunizma zagovarjal usmeritev v prihodnost, dvojčka Kaczynski pa sta zagovarjala uničenje vseh ostankov nekdanjega komunističnega omrežja oziroma četrto poljsko republiko, ki bo nadomestila tretjo, nastalo leta 1989 z dogovorom med Solidarnostjo in poljskimi komunisti.

Razlog, da voščila ni podpisal tudi Orban, pa je v tem, da je trenutna poljska oblast trdna zaveznica Orbanove Madžarske. Prav tako osebni odnosi med Waleso in Orbanom niso več tako dobri, kot so bili pred leti. Kot piše spletna stran Hungary Journal, je Walesa leta 1998 nekaj dni pred madžarskimi volitvami na kongresu Fidesza podprl Orbana. Ta je na volitvah zmagal in prvič postal madžarski premier. Leta 2014 je Walesa postal tudi častni meščan Budimpešte.

Zdaj pa je Walesa kritičen do Orbana, očita mu populizem in demagogijo. Orban ima tako kot 20 let starejši Walesa sloves borca proti komunizmu. A njegove zasluge za zlom komunizma so precej manjše, kot so Walesove, ki je že leta 1983 dobil Nobelovo nagrado za mir. Orban je zaslovel šele 16. junija 1989, ko je kot mladenič v Budimpešti pred 250 tisoč ljudmi zahteval svobodne, demokratične volitve in umik sovjetskih enot z madžarskega ozemlja.