favorskaya Svet24.si

Ruske oblasti aretirale novinarko, ki je pokrivala...

Natasha Diddee Svet24.si

Priljubljena blogerka leta živela brez želodca, ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

kucan drnovsek bobo Reporter.si

Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

ronaldo 11 Ekipa24.si

Avtor selfija v velikih težavah: zaradi vdora na ...

Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Kitajska bo vložila 277 milijard dolarjev v izboljšanje kakovosti zraka

Deli na:
Kitajska bo vložila 277 milijard dolarjev v izboljšanje kakovosti zraka

Foto: Reuters

Kitajske oblasti načrtujejo v naslednjih petih letih vložiti 277 milijard dolarjev v izboljšanje kakovosti zraka. Precejšnj val onesnaževanja v začetku leta je namreč med ljudmi vzbudil precejšno mero nezadovoljstva, zaradi česar je kitajska vlada med drugim napovedala tudi regijske bonitetne ocene kakovosti zraka.

Naložba bo namenjena zmanjšanju koncentracije škodljivih drobnih delcev v zraku imenovanih PM 2,5, je pisanje kitajskega časnika China Daily povzela francoska tiskovna agencija AFP.

Na Kitajskem raven delcev PM 2,5, ki nastanejo pri izgorevanju premoga in ob vdihavanju prodrejo globoko v pljuča, redno preseže omejitve predpisane s strani Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Oblasti si prizadevajo znižanje emisij PM 2,5 v večjih mestih, tudi v Pekingu, kjer načrtujejo do leta 2017 raven delcev znižati za 25 odstotkov v primerjavi z letom 2012. S tem bo raven delcev v Pekingu leta 2017 dosegla raven 60 mikrogramov na kubični meter, kar je še vedno nekajkrat več kot predpisane omejitve WHO.

Premog na Kitajskem predstavlja glavni vir električne energije, z rastjo gospodarstva pa je v zadnjih desetletjih rasla tudi poraba fosilnih goriv.

Poraba premoga na Kitajskem bo po pričakovanjih še naprej rasla, čeprav je Peking postavil cilj povečanja rabe energije iz obnovljivih virov, ki naj bi do leta 2020 znašal do 15 odstotkov celotne porabe, potem ko je v letu 2010 znašal 10 odstotkov.