Češki portal Seznam zpravy (Seznam novic) je objavil dokumente o tem, kako je češkoslovaška komunistična tajna policija StB sledila bodočemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu in njegovi prvi ženi Ivani Zelničkovi, nekdanji češki smučarski reprezentantki in manekenki, s katero je imel tri od svojih petih otrok.
Rodila se je leta 1949 v Zlinu na Češkem. Po poroki z avstrijskim inštruktorjem smučanja Alfredom Winkmayrjem leta 1971 je dobila avstrijsko državljanstvo in tako lahko zakonito zapustila Češkoslovaško, ne da bi izgubila pravico obiskovati svoja starša.
Dve leti pozneje se je preselila v ZDA v Los Angeles, da bi tam poučevala smučanje. Nato je nekaj let bivala v Kanadi v zvezi z Georgom Syrovatko. Sčasoma se je podala v manekenske vode. Bodočega ameriškega predsednika je spoznala leta 1976 v New Yorku.
Oče špijoniral hčerko pri tajni policiji
Z Donaldom Trumpom je bila poročena 15 let, zato je češkoslovaška Državna varnost že nekaj mesecev po poroki vzpostavila poseben nadzor z zelo neinventivnim imenom Ivana.
V njej ni zbirala podatkov le o Ivani Trump, ampak tudi o njenem možu, ki je imel že takrat politične ambicije. Največ informacij je tajna služba črpala od Ivaninega očeta, ki je bil nekaj mesecev prej evidentiran kot zaupnik StB.
V arhivskem gradivu je tudi nekaj edinstvenih pričevanj o tej zgodbi »ubožnice« iz vzhodnega bloka, ki jo je za ženo vzel ameriški nepremičninski tajkun, med drugim lastnik razstavne newyorške stolpnice.
Arhiv varnostnih sil med drugim vsebuje barvito pripoved inšpektorja za elektro opremo državnega podjetja Obnova památek Josefa Menšíka iz Prage, sicer tudi uslužbenca StB s šiframa Chod in Langr.
Po dokumentih naj bi bil dolgoletni prijatelj Ivanovega očeta in Trumpovega tasta Miloša Zelníčka. V svojih poročilih ga imenuje »Zelňas«, medtem ko je tajni policiji julija 1989 - še preden se je StB vpisal kot agent - prijavil, da se bo z njim znova srečal septembra, po njegovi vrnitvi iz ZDA z njegova hči.
Menšík je s svojimi besedami najprej opisal, kako je Ivana svojo prejšnjo zvezo s češkim prijateljem Jiříjem Syrovátko končala še pred Trumpom.
»Ivana je bila preveč razburjena, zato si je Jiřík (Syrovátka) obrisal nos,« pripoveduje Menšík za StB in nadaljuje v podobnem duhu: »Ivana je na eni od svojih pripravništev spoznala nekega Trumpa, bil je Američan in se je z Ivanko popolnoma zajebal. Ni še vedel, kaj hoče, a to je moral dobiti in dobil je,« piše v besedilu.
Trumpovi otroci na počitnicah pri dedku na Češkem
Poročila uslužbenca StB Menšíka omenjajo tudi otroke. Pravijo, da je Ivana Trump od moža prejela milijon dolarjev za vsakega rojenega otroka, kar ji je omogočilo finančno neodvisnost.
»Ivana kljub okolju, v katerem vzgaja svoje otroke, z njimi govori češko. In jih tudi dosledno pošilja na Češko k dedku v Zlín. Varnostnik v Ruzyni jih bo predal dedku iz specialke, ki jih bo odpeljal v Zlín in nato v Kohútko, kjer ima kočo. Tam bo bodoči dedič prejel na milijone blazin in kos kruha in masla ter se odpravil v gozd, kar je zanj doživetje, saj si brez nadzora doma ne bo zavezal niti čevlja,« je tesni prijatelj Trumpovega tasta opisal češkoslovaški tajni službi dogajanje v nadzorovani družini.
Čeprav je treba takšna pričevanja jemati z rezervo, tudi zato, ker jih danes ni več mogoče preveriti, se temeljne točke gradiva ujemajo s tem, kar je StB neposredno povedal Trumpov tast Miloš Zelníček ali druge sodelujoče osebe.
Zelníčkov oče je delal kot električni projektant v gradbenem podjetju Pozemní stavby Gottwaldov, njegova žena Marie je tam delala v telefonski centrali. Že v času, ko je bila Ivana manekenka v Kanadi (tam je v emigraciji živela tudi očetova sestra), so jo Zelníčkovi starši redno obiskovali, ona pa k njih v Zlínu. Ta »izmenjava bivanja« onkraj Atlantika se je nadaljevala tudi po njeni poroki s Trumpom.
Na poroki v New Yorku
Miloš Zelníček je bil že leta 1977, nedolgo po hčerini poroki, registriran kot zaupnik StB s prikritim imenom Miloš. Vendar, kot so češka sodišča že povedala, v primerih, kot je ta, nikoli ni mogoče z gotovostjo govoriti o zavestnem sodelovanju.
Dva meseca po poroki je Zelníček policistom StB med drugim opisal, kako je do poroke prišlo čez ocean. V ZDA naj bi odpotoval v četrtek, 7. aprila 1977, poroka je bila v soboto, 9. aprila.
»Po prihodu v New York ga je na letališču pričakala hči, od tam sta odšla v hotel Plaza, kjer je omenjeni živel. Naslednji dan so se s hčerko in njenim zaročencem (Donald Trump) odpravili po nakupih v New York, sledila je poročna vaja v cerkvi, zvečer pa so se vsi odpravili na večerjo in ples. Naslednji dan so bili v restavraciji KLUB 21, imenovana oseba je pregledala stavbo in sedež ZN. Preostanek prostega časa je preživel s hčerko. Na poroki so bili prisotni ženinovi starši in njegovi bratje in sestre. Ima štiri brate in sestre, a enega od njih ni bilo na poroko, ker je družina z njim prekinila odnose. Razloga ni navedel,« piše v zapisniku StB na podlagi pričevanja Miloša Zelníčka.
Sodeloval s tajno službo, ker je želel videti svojo hčer
To ni edini tovrstni dokument. Oče Zelníček se je očitno želel sprijazniti s tajno policijo, da bi lahko še naprej videl svojo hčer in vnuke.
»On (Miloš Zelníček) je izjemno zainteresiran, da bi šel v ZDA k svoji hčerki, ker je to edini otrok družine Zelníček. S hčerinim možem (Donaldom Trumpom) se je dogovarjal, da bo njen sin vsako leto približno tri mesece v Češkoslovaški republiki,« piše v dokumentu iz leta 1979.
Takrat se je rodil le prvi otrok para Trump - Donald Trump junior. Ni bil star niti dve leti. Da je na počitnicah redno hodil k dedku in babici v Zlín, se je pokazalo v tem, da še vedno zelo dobro govori češko. Po dostopnih podatkih sta mlajša brata in sestra Ivanka in Eric na slabšem.
Marca 1980 - tri leta po hčerini poroki - je Zelníček opisal, kako se je Ivana počutila v ZDA. Iz posnetka je razvidno, da hčerka ni več manekenka, ampak svojemu možu Trumpu pomaga pri poslu. »Notranjo opremo projektira na gradbiščih, ki jih podjetje financira. Za svojega sina ima dve varuški - eno je Američanko in eno iz Švice. V Češkoslovaško je želela priti že veliko prej, a je imel njen sin (dve leti) zlomljeno nogo in je zato odlašala,« piše v zapisu iz leta 1980, sklicujoč se na anonimni »vir«, a po zvezku številko in kodno ime, Zelníček sam je bil oče.
Iz dokumenta je razvidno tudi, da Ivana Trump z možem redno hodi »na smučanje« v Evropo. Tudi to, da je Donald Trump vpleten v aktualno predvolilno kampanjo takratnega (demokratskega) predsednika ZDA Jimmyja Carterja.
Leta 1996 nameraval kandidirati za predsednika ZDA
Drugi posnetek iz oktobra 1988, spet na podlagi pričevanja Miloša Zelníčka, prav tako opisuje domnevno velik pritisk, ki mu je izpostavljena Ivana Trump.
»Rekla je, da je kot žena D. Trumpa v nenehni pozornosti, saj se na njenega moža izvaja pritisk, naj kandidira za mesto predsednika ZDA. Med volilno kampanjo bi gotovo vsaka njena napačna poteza pustila neslutene posledice na položaju njenega moža. Leta 1996 namerava kandidirati za funkcijo predsednika. Trenutno je to zavrnil zaradi svoje mladosti (41 let),« navaja gradivo StB.
Besedilo še navaja, da bi Trump želel kandidirati za predsednika kot neodvisni kandidat. »Ni član demokratov ali republikancev, čeprav si ga obe stranki prizadevata pridobiti v svoje vrste. Čeprav se zdi kot utopija, je D. Trump prepričan, da mu bo uspelo,« je oktobra 1988 na podlagi Zelníčkove zgodbe zapisal StB.
Oktobra 1988 je Miloš Zelníček kot "Milošev zaupnik" StB opisal politične ambicije svojega zeta. V volilni kampanji, ki poteka, naj bi obema predsedniškima kandidatoma – republikancu Bushu in demokratu Dukasisu – dal enako količino denarja (10.000 dolarjev).
Takrat je bil predsednik še republikanec Ronald Reagan, a bližale so se naslednje volitve, na katerih naj bi, kot je poročal oče Zelníček, po besedah hčerke Ivane zmagal George Bush. In tudi to se je zgodilo.
Prišel na Češko na pogreb svojega tasta
Jeseni 1989, torej tik pred padcem komunističnega režima, je državna varnost zabeležila potovanje delegacije JZD Slušovice iz Zlínska - znanega uglednega kmetijskega podjetja - v Brazilijo, ZDA in Kanado.
Na čelu je bil vodja agrokombinata František Čuba. »V ZDA jih je sprejel eden najbogatejših mož v New Yorku, gospod Donald Trump, ki je bil podrobno seznanjen z dejavnostmi zadruge in drugimi poslovnimi načrti. Na koncu je sprejel povabilo, da obišče Slušovice,« piše v zapisniku.
Na koncu do Trumpovega obiska v Slušovicah ni prišlo. Vse je šlo v čisto drugo smer. Komunizem je padel, hkrati je začel razpadati zakon Donalda in Ivane Trump. In oktobra 1990 je Trumpov tast Miloš Zelníček umrl v starosti 63 let. Bodoči prvi mož ZDA se je pojavil v Zlinu nad krsto svojega tasta.
Ta češko-ameriška zgodba je bila delno zaprta, nikoli pa popolnoma. Niti po smrti Ivane Trump leta 2022. Polovica češke krvi še vedno kroži po žilah treh Trumpovih otrok in še vedno se gibljejo v neposredni bližini ameriškega predsednika.
Vir: „Musel to dostat a také to dostal.“ Co psala StB o Trumpovi a manželce Ivaně - Seznam Zprávy