Revija Reporter
Svet

Južnoafriški parlament bo glasoval o nezaupnici s korupcijskimi škandali obremenjenemu predsedniku Zumi

STA

8. avg. 2017 6:00 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Južnoafriški predsednik Jacob Zuma je povečal varnosti svojega domovanja, vendar je ob tem zgradil še bazen in nekaj drugih "malenkosti".

Profimedia

Južnoafriški parlament bo danes o nezaupnici predsedniku države Jacobu Zumi glasoval tajno, so sporočili včeraj.

Zaradi tajnega glasovanja bodo morda nezaupnico podprli tudi nekateri poslanci vladajoče stranke Afriški nacionalni kongres (ANC), poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Glasovanje bo preizkus za ANC, saj je nekaj pomembnejših članov stranke precej kritičnih do voditelja stranke Zume, vendar je malo verjetno, da jim ga bo uspelo odstaviti, ocenjuje AFP.

Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, bi najmanj 50 od skupno 249 poslancev ANC moralo podpreti nezaupnico, da bi bila sprejeta v 400-članskem parlamentu.

Predsednica parlamenta Baleka Mbete je sporočila, da bo glasovanje o nezaupnici tajno, kar je veliko opazovalcev presenetilo. Pravico do tajnega glasovanja so sicer z dolgo pravno bitko skušale doseči opozicijske stranke, ustavno sodišče pa je nato odločilo, da je tovrstno glasovanje dovoljeno.

Glavna opozicijska stranka Demokratično zavezništvo (DA), ki je vložila zahtevo za glasovanje o nezaupnici, je sporočila, da je "glasovanje priložnost za vse, da se zoperstavijo korupciji in znebijo predsednika Zume in njegovega kabineta".

Zahtevo je DA vložila aprila, potem ko je Zuma odstavil spoštovanega finančnega ministra Pravina Gordhana, zaradi česar sta dve bonitetni agenciji znižali kreditno oceno države na raven ničvrednosti.

75-letnega predsednika države sicer sumijo vpletenosti v več korupcijskih škandalov v času, ko se Južna Afrika bori s padcem gospodarstva, recesijo in brezposelnostjo.

Zuma je doslej preživel že sedem glasovanj o nezaupnici, vendar pa so bila vsa glasovanja javna, še navaja dpa.

Zuma, ki je predsednik od leta 2009, naj bi kot vodja ANC odstopil decembra, njegov drugi predsedniški mandat pa se bo iztekel leta 2019.