Revija Reporter
Svet

Južna Koreja Kim Jong-unu predlaga pogovore na visoki ravni

STA

3. jan. 2018 6:00

Deli na:

Južna Koreja je včeraj Severni Koreji predlagala pogovore na visoki ravni, ki bi potekali 9. januarja.

Predlog iz Seula je prišel dan po tistem, ko je severnokorejski voditelj Kim Jong-un izkazal interes za dialog z južno sosedo.

Kim Jong-un je v novoletnem nagovoru potrdil, da je Severna Koreja postala jedrska sila in da ima "jedrski gumb" na dosegu roke, je pa hkrati izrazil interes za dialog in sodelovanje severnokorejskih športnikov na zimskih olimpijskih igrah v južnokorejskem Pyeongchangu.

Južnokorejski minister za združitev Cho Myoung-gyon je včeraj dejal, da Seul znova poudarja svojo pripravljenost za pogovore s Severno Korejo "kadarkoli, kjerkoli, v kakršnikoli obliki".

"Upamo, da lahko Jug in Sever sedeta za mizo in razpravljata o udeležbi severnokorejske delegacije na igrah v Pyeongchangu kot tudi o drugih vprašanjih vzajemnega interesa za izboljšanje medkorejskih vezi," je dejal Cho na novinarski konferenci.

Zadnji pogovori na visoki ravni med Korejama, ki ju od konca korejske vojne ločuje močno varovana demilitarizirana cona, so potekali leta 2015.

Južnokorejski predsednik Moon Jae-in, ki si prizadeva za zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku, je včeraj pozdravil Kimov predlog za začetek dialoga, a je v isti sapi poudaril, da morajo izboljšanje odnosov med Korejama spremljati ukrepi v smeri jedrskega razoroževanja.

Moon je lani predlagal Severni Koreji pogovore med predstavniki Rdečega križa in vojaških sil, vendar iz Pjongjanga ni dobil odgovora, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska je pozdravila pobudo Južne Koreje. "Opazili smo pozitivno sporočilo, ki sta ga poslala voditelja Korej glede izboljšanja odnosov in sodelovanja na zimskih olimpijskih igrah v Pyeongchangu," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Geng Shuang. "To je dobra stvar. Kitajska pozdravlja in podpira Severno in Južno Korejo, da izkoristita to priložnost za izboljšanje medsebojnih odnosov in zmanjšanje napetosti na polotoku ter za jedrsko razorožitev polotoka," je dodal.

Ameriški predsednik Donald Trump se je, kot običajno, odzval na Twitterju. "Raketni mož se zdaj prvič želi pogovarjati z Južno Korejo. Morda je to dobra novica, morda ne - bomo videli!" je zapisal Trump in zatrdil, da sankcije in drug pritisk na severnokorejski režim "začenjajo imeti velik vpliv".