Biden je s tremi zanesljivimi zmagami povečal svoj seštevek osvojenih delegatov na najmanj 1124, Sanders pa jih je osvojil najmanj 815. Delegati bodo na konvenciji julija v Milwaukeeju glasovali o kandidatu, za zmago pa jih je potrebno imeti 1991. Pritisk na Sandersa, naj odstopi od kampanje in si začne prizadevati za poenotenje stranke proti republikancu Donaldu Trumpu, se je spet povečal in analitiki pričakujejo, da bo kmalu priznal neizogibno.
Koronavirus je nekoliko zmanjšal pričakovano volilno udeležbo na sam dan volitev in nekaj volišč na Floridi se ni odprlo, drugje pa so zamujali, kot na primer v Chicagu. Vendar pa so številni volili po pošti že predčasno. Iz Arizone poročajo, da je bila volilna udeležba po pošti celo večja kot tista leta 2016 na dan strankarskih volitev. Kljub koronavirusu je bilo na primer na Floridi oddanih 1,5 milijona glasov, podobno tudi v Illinoisu.
Biden je na Floridi osvojil okrog 62 odstotkov glasov, Sanders pa le 23, v Illinoisu je bila razlika malce manjša (okrog 61 proti 36 odstotkom), v Arizoni pa so ameriške televizije Bidna razglasile za zmagovalca, še preden so bili znani izidi.
Volili so tudi republikanci, vendar bolj formalno, saj predsednik Donald Trump v tej stranki nima resnega protikandidata.
Biden je po zmagah na Floridi in Illinoisu opravil umirjen nagovor volivcem iz domačega Delawara in dejal, da je imel dober dan, vendar je večinoma govoril o koronavirusu, ki ga je skupaj z drugimi kandidati prisilil v odpoved javnih zborovanj. "V trenutkih, kot jih doživljamo sedaj, se zavemo, da moramo dati politiko na stran in sodelovati. Koronavirusa ne briga, ali si demokrat ali republikanec," je dejal Biden.
Sandersa in senatorjeve podpornike je pohvalil, da so pomagali preusmeriti politično debato v ZDA, mladim pa je sporočil, da jih sliši in se zaveda, za kaj gre. Sanders med drugim poleg odpisa študentskih dolgov in brezplačnega visokega šolstva zagovarja odpravo zasebnega zdravstva ter uvedbo splošnega javnega zdravstva in ob izbruhu koronavirusa je skušal s tem argumentom spremeniti smer tekme.
Izidi v torkovih volitev treh državah pa so pokazali, da večina demokratov v tem trenutku ne želi revolucij, ampak umirjeno, preverjeno vodstvo izkušenega politika, ki se zna pogajati z nasprotniki za dosego ciljev, čeprav ti potem ne bodo ideološko čisti.
Koronavirus je postavil pod vprašanj nadaljevanje predsedniške kampanje in nekaj držav je strankarske volitve že preložilo, kot na primer Georgia, ki bi morala biti na vrsti 24. marca. Za zdaj je na urniku še vedno naslednji na vrsti Portoriko 29. marca, nato pa 4. aprila spet večji zalogaj treh držav naenkrat (Aljaska, Havaji in Wyoming). Louisiana je volitve prestavila s 4. aprila na 20. junij.
Joe Biden premagal Bernieja Sandersa na Floridi, v Illinoisu in Arizoni
18. mar. 2020 8:01 Osveženo: 8:02 / 18. 3. 2020
Joe Biden je v skladu z napovedmi anket na torkovih volitvah demokratskega predsedniškega kandidata premagal Bernieja Sandersa na Floridi, v Illinoisu in Arizoni. Za popolno zmagoslavje mu je zmanjkal Ohio, kjer je republikanski guverner Mike DeWine zaradi koronavirusa v ponedeljek zvečer prepovedal odprtje volišč.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke