Revija Reporter
Svet

Irak bo repatriiral svoje državljane iz Belorusije

STA
1 284

15. nov. 2021 10:20 Osveženo: 10:26 / 15. 11. 2021

Deli na:

Migrantska kriza na poljsko-beloruski meji.

Profimedia

Iraška vlada je sporočila, da za ta četrtek pripravlja prvi repatriacijski let za svoje državljane, ujete na območju ob poljsko-beloruski meji. Repatriacija bo sicer prostovoljna.

"Za tiste, ki se želijo prostovoljno vrniti v domovino, bo Irak prvi let iz Belorusije organiziral 18. novembra," je ponoči za iraško televizijo povedal tiskovni predstavnik iraškega zunanjega ministrstva Ahmed al Sahaf. Koliko ljudi točno se bo lahko v četrtek vkrcalo na let iz Minska v Bagdad, ni pojasnil. Je pa dejal, da so zaenkrat na meji zabeležili 571 iraških državljanov, ki so se pripravljeni "prostovoljno" vrniti domov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na območju ob meji Belorusije z državami Evropske unije je ujetih na tisoče migrantov, večinoma iz nemirnih bližnjevzhodnih držav, mnogi med njimi iz avtonomne iraške regije Kurdistan. Irak je že avgusta ustavil redno letalsko povezavo z Minskom, več kot teden dni sta že zaprti tudi beloruski diplomatski predstavništvi v Bagdadu in Erbilu, prestolnici Kurdistana. To je prihode Iračanov v Belorusijo zmanjšalo, a kot je pojasnil al Sahaf, številni še vedno prihajajo z letali iz držav, kot so Turčija, Združeni arabski emirati, Katar in Egipt.

Podpredsednik Evropske komisije Margaritis Schinas bo predvidoma danes odpotoval v Bagdad na pogovore o migrantski krizi. Turčija je sicer v petek kor prva država po Iraku sporočila, da se je odločila državljanom Sirije, Iraka in Jemna prepovedati vkrcanja na letala za Belorusijo. Lete v Minsk je v soboto ustavil tudi zasebni sirski letalski prevoznik Cham Wings Airlines.

Zahodne države beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka obtožujejo hibridne vojne oziroma namernega ustvarjanja migrantske krize na meji z EU. V povračilo na sankcije, ki jih je proti Belorusiji uvedla unija, naj bi namreč pred meseci začel načrtno vzpodbujati in tudi organizirati prihode bližnjevzhodnih migrantov v svojo državo, ki jih po prihodu nato množično odvažajo do meje s Poljsko, pa tudi Litvo in v manjši meri Latvijo.