Revija Reporter
Svet

Indonezija prosi za mednarodno pomoč, našli naj bi že več kot 1200 trupel

STA

1. okt. 2018 9:21 Osveženo: 9:35 / 01. 10. 2018

Deli na:

Potres in cunami sta na indonezijskem otoku Sulavezi terjala najmanj 832 življenj.

Profimedia

Indonezija je danes zaprosila za nujno mednarodno pomoč po potresu in cunamiju, ki sta v petek prizadela otok Sulavezi. Reševalcem namreč za reševanje morebitnih preživelih primanjkuje opreme. Medtem ko je uradno število žrtev petkovega potresa z magnitudo 7,5 še vedno 832, lokalna humanitarna organizacija poroča, da so našli že 1203 trupla.

Tudi oblasti opozarjajo, da se bo število žrtev po vsej verjetnosti povečalo, indonezijski podpredsednik Jusuf Kalla pa je dejal, da bi bilo žrtev lahko celo več tisoč.

Predstavnik humanitarne organizacije Aksi Cepat Tanggap je sporočil, da so do zdaj našli 1203 trupla. Po besedah Insana Nurrohmana so podatke zbrali njihovi prostovoljci v mestu Palu, ki ga je cunami najbolj razdejal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Indonezijski predsednik Joko Widodo je medtem odobril sprejem nujne mednarodne pomoči za odpravljanje posledic katastrofe. Evropska unija je sporočila, da je sprostila 1,5 milijona evrov prve nujne pomoči, ZDA pa so sporočile, da so pripravljene pomagati pri opravljanju posledic.

Operativni vodja indonezijske civilne zaščite Nugroho Budi Wiryanto je dejal, da imajo zaradi pomanjkanja težkih strojev in goriva težave pri iskanju žrtev. "Včeraj so bile komunikacije še vedno pretrgane. Upam, da bo danes bolje in da bomo lahko bolj uspešni," je dejal.

Tiskovni predstavnik nacionalne agencije za naravne nesreče Sutopo Nugroho je sporočil, da so v Palu z vojaškim letalom prepeljali električne agregate, saj so potrebe po električni energiji velike.

Reševalci si medtem še naprej prizadevajo, da bi pod ruševinami trgovin, hotelov in hiš našli morebitne preživele, a je upanja tri dni po potresu vse manj.

Poveljnik oboroženih sil Hadi Tjahjanto je sporočil, da bodo žrtve pokopali v 1000 kvadratnih metrov veliko množično grobišče. Prostovoljci so dobili navodilo, da pripravijo jamo za 1300 trupel, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Indonezijske oblasti poročajo tudi o množičnih pobegih iz zaporov na Sulaveziju. Iz treh zaporov v Paluju in Donggali je po potresu pobegnilo do 1200 zapornikov, navaja AFP.

Indonezija leži na t. i. tihomorskem ognjenem obroču, stičišču tektonskih plošč, kjer so potresi in izbruhi vulkanov pogosti. Poleti je indonezijski otok Lombok prizadela vrsta močnih potresov, pri čemer je umrlo več kot 550 ljudi, okoli 1500 pa jih je bilo poškodovanih. Približno 400.000 ljudi je moralo zapustiti svoje domove, ki so bili uničeni.