Revija Reporter
Svet

Indija zaradi suma prodaje otrok pregleduje vse domove reda matere Tereze

STA

17. jul. 2018 13:16 Osveženo: 13:17 / 17. 7. 2018

Deli na:

Misijonarke so delo matere Tereze nadaljevale tudi po njeni smrti, a so pri tem, kot kaže, zašle s poti.

Reuters

Indijske oblasti so danes odredile takojšnjo inšpekcijo vseh ustanov za otroke, ki jih vodi red Misijonark ljubezni. Odločitev je povezana z aretacijo nune, ki je osumljena prodaje otrok.

Nezakonite posvojitve so v Indiji velik posel in po podatkih vlade vsako leto izgine več kot 100.000 otrok. Številnim se odpovejo revni starši, mnoge pa ukradejo iz bolnišnic in z železniških postaj.

Indijska policija je v začetku meseca aretirala nuno in uslužbenca enega od domov reda, ki ga je ustanovila mati Tereza, v Ranchiju, glavnem mestu zvezne države Jharkhand. Osumljena sta, da sta za več tisoč dolarjev prodala vsaj pet novorojenčkov.

Škandal je izbruhnil, ko je lokalni center za socialno delo prijavil policiji, da v domu, v katerem skrbijo za neporočene noseče ženske in matere žrtve nasilja, pogrešajo novorojenčka.

Ministrica za ženske in razvoj otrok Maneka Gandhi je sporočila, da so vladam vseh zveznih držav naročili, naj takoj opravijo inšpekcijo vseh domov za otroke, ki jih vodijo Misijonarke ljubezni. Prav tako se morajo vse ustanove za otroško skrbstvo v mesecu dni registrirati in povezati s centralno službo za posvojitve.

Indijsko vrhovno sodišče je decembra lani odredilo obvezno registracijo vseh institucij za otroško skrbstvo in vključitev sirotišnic v centralni sistem za posvojitve.

Po podatkih indijske vlade se je od takrat s centralno službo za posvojitve povezalo 2300 institucij, pri 4000 ustanovah pa je postopek še v teku.

Po izbruhu škandala so iz reda Misijonark ljubezni sporočili, da bodo natančno pregledali omenjeni primer in zagotovili, da se kaj takega ne bo nikoli več ponovilo.

Mati Tereza je leta 1950 ustanovila Misijonarke ljubezni za pomoč najrevnejšim prebivalcem mesta Kolkata. Danes red šteje več kot 4500 redovnic, ki delujejo v več kot 130 državah, tudi Sloveniji. Red po vsem svetu skrbi za pomoči potrebnim, med drugim tudi za brezdomce, invalide, obolele z aidsom in sirote.